Materiał Partnera

Auto na abonament (leasing z serwisem) – jak płacić niewiele i cieszyć się nowym samochodem.

Auto na abonament (leasing z serwisem) – jak płacić niewiele i cieszyć się nowym samochodem.

Wynajem długoterminowy to innowacyjne rozwiązanie, dzięki któremu jeździsz nowym samochodem i nie przejmujesz się bieżącymi kosztami serwisu, napraw ani ubezpieczenia. Wszystko zawarte w niezmiennej, niskiej racie miesięcznej. Upraszczając, wynajem można traktować jako nieco zmodyfikowaną umowę leasingu operacyjnego wraz z dodatkowymi usługami np. usługą serwisową oraz wyższą wartością wykupową. Klient płacąc miesięczne raty pokrywa utratę wartości auta oraz zarobek firmy finansującej. Dzięki temu może korzystać z samochodu przez cały okres trwania umowy, a po jej zakończeniu ma możliwość:

- zwrotu auta,

- podpisania kolejnej umowy na wynajem kolejnego pojazdu,

- wykupu auta na własność. 

Samochód na abonament – na czym to polega?

Polscy przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają z tak zwanego wynajmu długoterminowego, który jest alternatywną opcją dla nowych samochodów branych w leasing. Forma ta polega na wydzierżawieniu auta na wskazany w umowie okres. Właścicielem jest firma wynajmująca i to ona ponosi wszelkie koszty wynikłe z eksploatacji i utrzymania pojazdu. Kierowcy nie dotyczą kwestie serwisowe (w tym nawet kwestie eksploatacyjne), ubezpieczenie czy odsprzedaż samochodu po zakończeniu umowy. W praktyce auto na abonament oznacza dowolne dysponowanie wypożyczonym samochodem. Umowa na wynajem długoterminowy zazwyczaj przewiduje okres od jednego roku do pięciu lat.

Leasing a najem długoterminowy 

Z punktu widzenia prawa najem długoterminowy traktowany jest jak leasing operacyjny z wyższą rynkową wartością końcową pojazdu. Jednak w praktyce nie spłacamy kapitału, a jedynie płacimy za użytkowanie i utratę wartości auta, co skutkuje niższą ratą niż w przypadku leasingu i wyższą wartością pojazdu po zakończeniu umowy. Po zakończeniu umowy klient może wykupić auto na własność, oddać je lub wymienić na nowe w obrębie nowej umowy. Dobrze skonstruowana umowa wynajmu może ograniczyć obowiązki użytkownika tylko i wyłącznie do tankowania i mycia pojazdu. Resztę usług klient będzie miał zawarte w racie. Możliwość wynajmowania pojazdu na abonament przeznaczona jest zarówno dla firm, jak i dla indywidualnych użytkowników.

Zalety najmu długoterminowego

Opcja samochodu na abonament niesie ze sobą wiele korzyści. Relatywnie niska rata finansowania: klient płaci tylko za część wartości auta odpowiadającą przebiegowi i okresowi użytkowania. Opłata wstępna może wynosić nawet od 0%. Okres finansowania sięga nawet do 60 miesięcy. Stały koszt samochodu (rata nie ulegnie zmianie).  W przypadku wynajmu całej floty można się starać o wysokie rabaty. Cała rata stanowi koszt uzyskania dochodu. Niektóre firmy nie potrzebują także zabezpieczenia w postaci weksli in blanco, które są niezbędne w większości umów. Przede wszystkim jednak spłacany abonament jest zdecydowanie niższy niż rata leasingu. Ekspert z firmy „Partner leasingowy” w Szczecinie mówi: „Branża wynajmu długoterminowego wykazuje stałą tendencję wzrostową i pokazuje, że jest to ciekawy sposób zakupu pojazdów nowych: osobowych, dostawczych, ciężarowych do 3,5 tony, ciągników siodłowych, ale również innych przedmiotów takich jak: wózki widłowe czy sprzęt IT”
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz