Materiał Partnera

Auto miejskie – jak oszczędzać akumulator?

Auto miejskie – jak oszczędzać akumulator?

Jeśli z rzadka ruszamy w dłuższą trasę, użytkując samochód głównie w mieście, możemy narazić jego akumulator na wyładowanie. Aby go uniknąć, warto dostosować się do opisanych w niniejszym artykule zasad. Mimo że są one proste, najczęściej po prostu o nich zapominamy. Mogą one znacząco wydłużyć żywotność akumulatora, ale on również podlega zużyciu i z czasem może wymagać regeneracji – podpowiadamy, gdzie można jej dokonać.

Co zrobić, aby akumulator się nie wyładował?

Ci z nas, którzy jeżdżą samochodem wyłącznie na krótkich dystansach, mają czasem problemy z akumulatorem. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, że na takich odcinkach ta swoista bateria naszego auta nie ma okazji się poprawnie naładować. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do tego, że akumulator całkiem się rozładuje. Wystarczy, że wyłączymy silnik, gdy dodatkowy osprzęt pobiera prąd. Z niego warto w ogóle zrezygnować – jeśli nie ma takiej konieczności, wyłączmy zatem odtwarzacz płyt CD, radio CB, lampki do czytania, nawigację, światła przeciwmgielne i inne dodatki. Chodzi tu głównie o drobny sprzęt elektroniczny podłączany do gniazda 12V pobierający z akumulatora prąd, którego natężenie mierzmy w amperach. Im więcej amperów pobiera dane urządzenie, tym szybciej rozładowuje akumulator. Dla przykładu – ładowarka do telefonu czy nawigacja GPS nie pobierają zwykle ponad jednego ampera. Inaczej jest z radiem, szczególnie gdy korzystamy z odtwarzacza – pobór prądu może tutaj wynieść nawet kilkanaście amperów. Silniczki wycieraczek pobierają około dwóch amperów, a jedna żarówka halogenowa – pięć. Wartości te nie są duże, ale po zsumowaniu potrafią szybko rozładować akumulator. Po każdej krótkiej podróży warto wyłączyć cały dodatkowy osprzęt i pozwolić autu popracować na obrotach nieco wyższych niż jałowy bieg. W ten sposób unikniemy problemu z rozładowującym się akumulatorem.

Profesjonalna regeneracja akumulatora

Z czasem jednak, mimo zachowania wszelkich środków ostrożności oraz zaleceń eksploatacyjnych, akumulator po prostu się zużyje. Wielu z nas myśli wtedy wówczas o kosztownej wymianie. Jest to zrozumiałe – współczesne akumulatory mają zamkniętą budowę, trudno się do nich dostać i niewiele jest firm, które podejmują się ich regeneracji, dokonując jej w rzetelny i profesjonalny sposób. Na szczęście fachowcy z Akumulatory Sprzedaż-Serwis Roman Mąsior są mistrzami w swoim fachu i poradzą sobie nawet z bardzo złożonym problemem dotyczącym każdego akumulatora. Ich skuteczność powiązana jest z unikatowym podejściem do tematu oraz wieloletnim doświadczeniem.

Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz