Materiał Partnera

Audatex, czyli kosztorysowanie napraw samochodowych

Audatex, czyli kosztorysowanie napraw samochodowych

Stłuczka, wypadek czy innego typu uszkodzenie pojazdu wiąże się z wystąpieniem do ubezpieczyciela o likwidację szkód. Nie zawsze jednak pracownicy towarzystwa ubezpieczeniowego zagwarantują taki zwrot kosztów, który nas usatysfakcjonuje. Często dochodzi bowiem do zaniżania poniesionych strat. To między innymi w takim przypadku warto podejmować współpracę  z rzeczoznawcą samochodowym, który przygotuje tzw. kalkulację Audatex. Czym ona jest i kiedy jeszcze warto ją stosować?

Czym jest kalkulacja Audatex?

Kalkulacja Audatex to nic innego jak narzędzie do tworzenia bardzo precyzyjnych i obiektywnych kosztorysów napraw pojazdów uszkodzonych, w tym powypadkowych. Program pomaga wyliczyć wartość auta, a także szkody całkowitej czy też częściowej. Narzędzie to gwarantuje przy tym również wyliczanie spadku wartości pojazdu, w którym została wykonana powypadkowa naprawa.

Sam dokument przygotowany w programie Audatex pozwala zaś na dochodzenie zwrotu 100% rzeczywistych kosztów naprawy samochodu od ubezpieczyciela czy klienta prywatnego – podkreślić bowiem należy to, że pomoc rzeczoznawców przy kosztorysowaniu serwisu nie tylko dotyczy sporów z agencjami ubezpieczeń.

Kiedy przygotowuje się kalkulację Audatex?

Kalkulacja Audatex jest ważna m.in. przy wycenianiu wartości uszkodzeń pojazdów po kolizji, a także przy dokumentowaniu kosztów napraw samochodu. Warto ją zlecić rzeczoznawcy samochodowemu nie tylko przy sporach z ubezpieczycielem, ale także przy chęci określenia opłacalności napraw pojazdu. Kosztorys Audatex pomaga również w ocenie korzyści z zakupu uszkodzonego auta, jego serwisu oraz późniejszej sprzedaży.

Rzeczoznawcy oferują zatem tworzenie odpowiedniej kalkulacji, a później opinii potwierdzonych podpisem dla klientów indywidualnych, biznesowych, a także publicznych. Kosztorys Audatex przydatny jest dla firm posiadających floty pojazdów, dla wypożyczalni samochodowych, komisów, agencji leasingowych, a także dla rolników. W przypadku sporów między osobami prywatnymi, kalkulacja szczególnie jest polecana przy mniejszych stłuczkach oraz przy zarysowaniu lakieru – mowa zatem o tzw. uszkodzeniach parkingowych.

Na czym polega kosztorysowanie w Audatex?

Kosztorysowanie Audatex przez rzeczoznawcę to praca wieloetapowa. Często wprowadzanie odpowiednich danych w programie poprzedzone jest oględzinami pojazdu. Niekiedy wystarczy jednak sama dokumentacja fotograficzna. Istotne są również dodatkowe informacje o pojeździe, jego regularnych serwisach i wymienianych wcześniej częściach. Audatex to zatem tylko narzędzie pomocnicze w pracy rzeczoznawcy, który przede wszystkim kieruje się przy wycenach własnym doświadczeniem i umiejętnościami.

Jeśli chodzi jednak o funkcjonalność Audatex, podkreślić trzeba, że program jest bogatą bazą cen części oryginalnych oraz zamiennych, a także podzespołów używanych. Kalkulacja uwzględnia także koszty usług wraz z naliczonymi podatkami i marżami, wyliczenie technologicznego czasu naprawy pojazdu oraz dziesiątki innych wyznaczników takich jak np. zakres dostępności danych elementów pojazdu na rynku. Dzięki temu uzyskuje się bardzo precyzyjną i rzetelną wycenę. Rzeczoznawcy mogą również na życzenie klienta poszukiwać optymalizacji w naprawach.

Zalety kalkulacji Audatex

Kalkulacje Aduatex pozwalają na szybkie przygotowywanie dokumentów do likwidacji szkód. Są one rzetelne, bardzo wnikliwe oraz stosunkowo tanie. Ułatwiają pracę rzeczoznawców, którzy są gotowi również przy użyciu programu Autadex przeprowadzać wspomniane optymalizacje napraw. Dużą zaletą jest również to, że w niektórych przypadkach wycena może odbyć się zdalnie, bez konieczności oględzin auta przez specjalistę. Dlaczego jednak zawsze należy podejmować współpracę  z rzeczoznawcami?

To oni posiadają doświadczenie motoryzacyjne oraz odpowiednie uprawnienia, a ich opinie są traktowane jako rzetelne i niemalże niepodważalne. Liczyć można również na szeroką pomoc. Ją oferuje Biuro Ekspertyz i Wycen Pojazdów Samochodowych, Maszyn i Urządzeń oraz Rekonstrukcji Wypadków Ruchu Drogowego działające w Krakowie. Prowadzi je rzeczoznawca samochodowy Andrzej Lis (numer certyfikatu 8732/89), z którym warto współpracować nie tylko przy likwidacji szkód. Tacy eksperci pomagają w ocenie technicznej pojazdów, mogą być pośrednikami kupna-sprzedaży, a także zapewniają porady z zakresu gwarancji i rękojmi. Firmy szczególnie powinny zainteresować się zaś usługą litrażowania zużycia paliwa. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz