Artykuł sponsorowany

Atopowe zapalenie skóry – czym jest i jak można je leczyć?

Atopowe zapalenie skóry – czym jest i jak można je leczyć?

Atopowe zapalenie skóry, zwane także egzemą, to przewlekła zapalna choroba, która w XXI wieku może nękać nawet 1/3 populacji. Współcześnie zdecydowanie częściej dotyka dzieci aniżeli dorosłych, a statystyki pokazują, że na AZS może chorować blisko 10% najmłodszych. Jakie są przyczyny tej choroby, jakie daje objawy i jak wygląda proces leczenia w poradniach alergologicznych?

Główne przyczyny atopowego zapalenia skóry

Choć powody występowania tej jednostki chorobowej nie są do końca jasne, to wskazuje się, że ogromne znaczenie ma triada złożona z czynników genetycznych, immunologicznych oraz środowiskowych. U osób z AZS zostało także zaobserwowane nieprawidłowe działanie filagryny, tj. białka mającego znaczenie w funkcjonowaniu warstwy ochronnej skóry. Doprowadza to do jej nadmiernego wysuszenia i innych, nieprzyjemnych objawów.

Objawy atopowego zapalenia skóry

Jak przyznaje lekarz  Marta Gronkiewicz, która w swojej poradni alergologicznej w Pruszczu Gdańskim zajmuje się m.in. diagnozowaniem i leczeniem AZS, głównymi objawami występującymi u jej pacjentów jest zaczerwienienie i świąd skóry oraz jej suchość. Dodatkowo choroba najczęściej dotyka takie fragmenty ciała człowieka jak kolana, zgięcia łokci, szyja, a także twarz. Często doprowadza również do występowania innych objawów, jak skłonność do zapalenia spojówek lub nietolerancje pokarmowe.

Leczenia atopowego zapalenia skóry

Ze względu na charakterystykę choroby niemożliwe jest jej całkowite wyleczenie, jednak prawidłowe postępowanie może przynieść istotną ulgę w objawach. Zmiany powinny obejmować wiele elementów, a jednym z nich jest wyeliminowanie pewnych czynników środowiskowych, które przyczyniają się do pojawienia się AZS i zaostrzenia objawów. Należy unikać przede wszystkim ekspozycji na zanieczyszczenia środowiska, szorstkich oraz drażniących tkanin, bardzo wysokich i bardzo niskich temperatur, a także czynników stresogennych, które mają wpływ na większość chorób o podłożu autoimmunologicznym. W przypadku cięższych przypadków, specjalista może zalecić także leki steroidowe oraz przede wszystkim maści i kremy, pozwalające na przywrócenie skórze właściwego stopnia nawilżenia. Duże znaczenie ma również prawidłowa dieta, w tym podaż witaminy D3, a także spożywanie produktów bogatych w kwasy omega-3.

Pacjenci z atopowym zapaleniem skóry muszą być leczeni w sposób kompleksowy, który obejmuje nie tylko zastosowanie odpowiednich leków, ale także gruntowną zmianę stylu życia, w tym środowiska życia i diety.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz