Materiał Partnera

Arytmetyka mentalna – czym jest i jakie są metody?

Arytmetyka mentalna – czym jest i jakie są metody?

Rozwój dzieci powinien być dla nas bardzo ważny. Powinno zależeć nam na tym, aby nasze dziecko rozwijało się prawidłowo. W tym celu warto jest zapisać dziecko na zajęcia z arytmetyki mentalnej. Pomogą one dziecku w szybszym rozwoju intelektualnym oraz twórczym. Korzyścią z tych zajęć jest również to, że pomagają one w pełni wykorzystać intelekt dziecka. Co jeszcze należy wiedzieć o arytmetyce mentalnej?

Czym jest arytmetyka mentalna?

Jedną z metodą wspierającą zrównoważony rozwój zdolności twórczych i intelektualnych u dzieci jest arytmetyka mentalna. Dzięki niej możliwe jest wykorzystanie pełnego potencjału twórczego i intelektualnego dziecka. Metodyka stosowana podczas nauki arytmetyki mentalnej to oryginalny i kompletny program rozwoju mózgu. Takie zajęcia prowadzone są przez Amakids.

Arytmetyka mentalna działa pozytywnie na rozwój interakcji między lewą i prawą półkulą mózgu. Poza tym jej pozytywne skutki są zauważalne w wynikach w nauce oraz w kreatywności dziecka. Dodatkowo arytmetyka mentalna poprawia pewność siebie i zwiększa samoocenę dziecka. Kolejnymi zaletami są zwiększenie koncentracji i skupienia, a także pozytywny wpływ na zdolność do nauki języków obcych.

Metoda nauki

Rozmaite badania pokazały, że dziecko przechodzi najintensywniejszy rozwój mózgu w wieku od 4 lat do 14 roku życia. Umiejętności, które dziecko opanuje w tym wieku są dużo łatwiejsze do przyswojenia oraz pozostają na wysokim poziomie przez długie lata. Aby mózg się odpowiednio rozwijał, konieczne jest jego pobudzenie. W tym celu warto zapewnić dziecku odpowiedni trening umysłowy, ponieważ przyswajanie nowych rzeczy silnie pobudza funkcjonowanie mózgu. Zajęcia z arytmetyki mentalnej wpływają na powstawanie nowych połączeń nerwowych między obiema półkulami mózgu. Efektem takich ćwiczeń jest szybkie zrozumienie i rozwiązywanie problemów, pobudzenie kreatywności, poprawa skupienia i spostrzegawczości oraz pamięci.

Podstawowym narzędziem wykorzystywanym w zajęciach z arytmetyki mentalnej jest liczydło soroban. Dzięki temu prostemu narzędziu można rozpocząć systematyczny rozwój obu półkul mózgu dziecka. Zajęcia rozwojowe dla dzieci z arytmetyki mentalnej rozpoczynają się od ćwiczenia polegającego na  wzrokowym zapamiętywaniu kart przedstawiających liczby ustawione na liczydle soroban. Następnie wykonuje się obliczenia arytmetyczne na liczydle fizycznym a na końcu wykonuje się działania arytmetyczne na liczydle „wyobrażonym”. Rezultatem tego jest umiejętność wykonywania skomplikowanych obliczeń w głowie przez dzieci. Ta metoda pracy aktywuje dwie półkule mózgu jednocześnie, dzięki czemu pracuje on szybciej i efektywniej. Zajęcia z szybkiego liczenia w pamięci uzupełniane są grami i zabawami, których celem jest wspieranie procesu synchronizacji pracy lewej i prawej półkuli mózgu. Rezultatem tego jest nie tylko poprawa zdolności matematycznych u dzieci i wzrost zainteresowania naukami „ścisłymi” ale również rozwój twórczy dzieci.

Dlaczego warto zapisać dziecko na zajęcia z arytmetyki mentalnej?

Często pragniemy, by nasze dzieci były odpowiednio przygotowane do nauki w szkole, zanim znajdą się w wieku szkolnym. Główny problem polega na tym, że nie każde dziecko rozwija się w takim samym tempie, dlatego niektóre z nich mają trudności w szkole. Dzieci, które wchodzą w wiek szkolny, rozpoczynają naukę z entuzjazmem, jednak z biegiem czasu zapał gaśnie lub całkowicie zanika. Często wynika to z faktu, że w szkołach dzieci wykonują te same ćwiczenia, które oparte są na schematach. Aby urozmaicić dziecku zajęcia oraz wesprzeć jego intelekt warto zapisać je na zajęcia z arytmetyki mentalnej. Zajęcia te są różnorodne, dzięki czemu dzieci nie nudzą się na nich, a dodatkowo ciągle wymagana jest od nich praca umysłowa, co sprawia, że poprawiają się ich zdolności intelektualne.

Opracowanie:
Racibórz, Cecylii 10
tel. 695 933 557
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz