Artykuł sponsorowany

Aromat dymu wędzarniczego - o jego roli i zaletach opowiadają specjaliści z IPRA Polska Sp. z o. o.

Aromat dymu wędzarniczego - o jego roli i zaletach opowiadają specjaliści z IPRA Polska Sp. z o. o.

Wędzenie to niewątpliwie jeden z najstarszych sposobów przygotowywania mięs i wędlin, mający za zadanie zarówno zakonserwowanie wędzonego produktu, jak i nadanie mu odpowiedniego smaku, zapachu i koloru. Jest to jednak dość czasochłonny i kosztowny proces. Dlatego też zarówno producenci wędlin, jaki i osoby prywatne, które nie mają dostępu do wędzarni, coraz chętniej sięgają po aromaty dymu wędzarniczego, których wytwarzaniem zajmują się specjaliści z IPRA Polska Sp. z o. o.

Czym jest aromat dymu wędzarniczego

Smak i aromat wędzenia mają ogromny wpływ na zainteresowanie i atrakcyjność różnego rodzaju wędlin i mięs w oczach konsumentów. Warto jednak pamiętać, że tradycyjne wędzenie wymaga czasu oraz dostępu do odpowiednich urządzeń i materiałów, a dodatkowo podczas tego procesu mogą powstać rakotwórcze substancje, które osadzają się na produktach. W związku z tym producenci aromatów spożywczych, w tym także firma IPRA Polska Sp. z o. o., oferują swoim klientom aromaty dymu wędzarniczego, których zastosowanie stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnego wędzenia. Są to substancje, których technologię produkcji opatentował w roku 1960r dr. Cliff Hollenbeck.

Aromaty spożywcze tego typu stanowią rodzaj dodatku do żywności, który może mieć formę roztworu wodnego, oleju lub proszku. Substancje te dodaje się przede wszystkim do wędlin i mięs (stosując je na zewnątrz lub wewnątrz), dzięki czemu uzyskują one charakterystyczny dla wędzonki zapach, smak i kolor. Dodatkowo warto pamiętać, że aromaty dymu wędzarniczego można zastosować także w przypadku ryb, serów, sosów lub popularnych chipsów. Dzięki użyciu aromatów spożywczych tego typu, dostarczanych przez IPRA Polska Sp. z o. o., produkcja spożywczych artykułów wędzonych wymaga znacznie mniejszego nakładu pracy, czasu i środków, zaś produkt taki nie traci nie tylko na smaku i jakości, ale także na wadze, co ma miejsce podczas tradycyjnego wędzenia.

Jak specjaliści z IPRA Polska Sp. z o. o. wytwarzają aromat dymy wędzarniczego

Wytwarzanie aromatów spożywczych, do których zaliczamy również aromat dymu wędzarniczego, to skomplikowany i zróżnicowany proces, gdzie, jak można wyczytać na stronie IPRA Polska Sp. z o. o. -

„Poszczególne składniki pozyskiwane są na różne sposoby. Do ich wytworzenia stosowana jest m.in. ekstrakcja, ekstrakcja w przeciwprądzie, ekstrakcja CO2, maceracja, destylacja lub rektyfikacja, reakcje Maillarda i degradacja Streckera oraz liczne metody biotechnologiczne: reakcje enzymatyczne, fermentacja, synteza enzymatyczna lub w przypadku aromatu dymu wędzarniczego - piroliza.”.

 
Jak zatem widać specjaliści z IPRA Polska Sp. z o. o. aromat dymu wędzarniczego otrzymują na drodze suchej destylacji drewna, czyli tzw. pirolizy. W procesie tym oprócz węgla powstają substancje gazowe kondensowane w wodzie, dające się rozdzielić na fazę smolistą (odrzucaną gdyż nie nadaje się do wykorzystania w przetwórstwie żywności) i wodną, gdzie poprzez dalsze dodanie dymu otrzymuje się produkt skondensowany. Na tym etapie eliminuje się również wszystkie potencjalnie szkodliwe substancje, które mogą pojawić się w rzeczywistym dymie przy tradycyjnym wędzeniu.

Wbrew pozorom aromat dymu wędzarniczego, wytwarzany przez IPRA Polska Sp. z o. o. , nie jest aż tak odległy od naturalnego dymu, a co za tym idzie wędliny i mięsa z dodatkiem tego typu substancji cechuje wyśmienity smak i aromat, zaś preparaty takie spełniają wszystkie funkcje tradycyjnego dymu wędzarniczego, posiadając zbliżone do niego właściwości barwiące, aromatyzujące, bakteriobójcze i antyoksydacyjne

Opracowanie:
Skawina, Jagielnia 6
tel. 12 260 66 20
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz