Materiał Partnera

Armatura przemysłowa – jakie jest jej zastosowanie?

Armatura przemysłowa – jakie jest jej zastosowanie?

Temat armatury przemysłowej przeciętnemu zjadaczowi chleba może wydawać się czymś skomplikowanym i odległym od codziennego życia. Armatura w zabudowie prostej, skośnej, kątowej, z podziałem na zawory grzybkowe oraz zasuwy klinowe  – taki opis mało mówi ludziom niezwiązanym z branżą armaturową, jednak z pewnością obiły się przynajmniej kilka razy o uszy każdego z nas. Są to specjalistyczne sprzęty używane w branży przemysłowej, co pozornie może brzmieć jak temat wykluczony z grona tych choć trochę fascynujących. Nic bardziej mylnego!

Funkcje armatury przemysłowej

Słowo armatura zapewne większości przywodzi na myśl łazienkę. Jest to bardzo dobre skojarzenie oraz zdecydowanie podaje nam wskazówkę, czym tak naprawdę jest ta przemysłowa. Jednakże stanowi to tylko część funkcji przez nią pełnionych. Najprościej ujmując jest to sprzęt o nieprzeciętnie dużych rozmiarach i nieprzeciętnej wytrzymałości na różne czynniki środowiska zewnętrznego. Bardzo często można ją spotkać w formie osłony zaporowej jednak w wielu przedsiębiorstwach po prostu reguluje pracę. Są to elementy niesamowicie wytrzymałe – w ofercie producentów takiej armatury możemy na przykład znaleźć elementy kwasoodporne, wysokociśnieniowe.

Zastosowanie armatury przemysłowej w wielu branżach

Informacją, która może nas zaskoczyć jest położenie armatury. Zazwyczaj nie znajduje się ona w budynku, lecz na zewnątrz (choć nie jest to stała reguła). Mamy możliwość zabudowy poziomej lub pionowej, co umożliwia znacznie większe możliwości jeśli chodzi o montaż i projektowanie zagospodarowania przestrzennego zakładu. Zastosowanie armatury przemysłowej wydaje się być dosyć ciekawym aspektem, gdyż jest spotykana niemal w każdej branży w Polsce. Choć najczęściej jest to branża związana z wodą. Tak więc owe instalacje najszybciej znajdziemy w branży związanej z gospodarką wodną. Nie zmienia to jednak faktu, że specjalistyczna armatura jest powszechnie stosowana niemal w każdym większym przemyśle, czyli spożywczym, chemicznym, a nawet energetycznym. Ponadto hutnictwo, rafinerie, stocznie, czy elektrociepłownie korzystają z dobrodziejstw elementów odpornych na ciśnienie, temperaturę i wszelkie kwasy. Powszechność armatury przemysłowej jest prawdopodobnie powodem, dla którego, według Krzysztofa Kaczmarka, przedstawiciela firmy „Wakmet”, możemy zaobserwować kolejne inwestycje w coraz to nowsze technologie oraz maszyny do produkcji wszelkiej wielkości i wytrzymałości produktów zaliczanych do armatury przemysłowej. Przez ostatnie dziesięć lat branża zaczęła rozwijać się z niesamowitą prędkością, a z roku na rok można zaobserwować kolejne wzrosty sprzedaży armatury przemysłowej.
Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz