Aplikacja „Kwarantanna domowa” – co to jest i kto musi z niej korzystać?

Aplikacja „Kwarantanna domowa” – co to jest i kto musi z niej korzystać?

„Kwarantanna domowa” jest to aplikacja, która powstała po to, by usprawnić odbywanie obowiązkowej dwutygodniowej kwarantanny w domu. Aplikacja przeznaczona jest dla wszystkich osób, które muszą przejść taką kwarantannę z powodu podejrzenia zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Dowiedz się, jak działa aplikacja, jak ją zainstalować i jakie kary grożą za nieprzestrzeganie zasad.  

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Czy „Kwarantanna domowa” jest obowiązkowa dla wszystkich?

Tak, korzystanie z aplikacji jest obowiązkowe dla wszystkich, którzy są kwarantannie. Trzeba jednak podkreślić, że obowiązek dotyczy wyłącznie osób pełnoletnich. Osoby poniżej 18 roku życia, które przebywają na kwarantannie, mogą skorzystać z aplikacji dobrowolnie. Za przestrzeganie nakazu przebywania w określonym miejscu przez osoby niepełnoletnie odpowiedzialni są ich opiekunowie.

Kto nie musi korzystać z aplikacji?

Korzystanie z aplikacji nie jest obowiązkowe dla osób niewidzących, a także niedowidzącym. Zwolnione są również osoby, które nie są abonentami lub użytkownikami sieci telekomunikacyjnej, a także nie mają urządzenia mobilnego, na którym można, by zainstalować oprogramowanie. Warunkiem zwolnienia jest złożenie służbom odpowiedniego oświadczenia.

Oświadczenie możesz złożyć:

  • dzwoniąc na numer: 22 165 57 44
  • wysyłając formularz, który znajdziesz na stronie: gov.pl

Jak działa aplikacja?

Dzięki aplikacji masz możliwość potwierdzenia miejsca, w którym przebywasz, oceny stanu zdrowia, a także zgłoszenia zagrożenia. Masz także szybki dostęp do zweryfikowanych informacji na temat obecnej sytuacji związanej z pandemią. O różnych porach dniach będziesz poproszony o wykonanie zadania, czyli zrobienia zdjęcia. W ten sposób potwierdzisz swoje miejsce pobytu oraz to, że przestrzegasz zasad.

Aplikacja „Kwarantanna domowa” pozwala na łatwy kontakt ze służbami, a także daje możliwości zgłoszenia najpilniejszych potrzeb do lokalnego ośrodka pomocy społecznej. Do takich potrzeb należy zrobienie zakupów czy przyniesienie posiłku. Po wykonaniu zgłoszenia oczekuj telefonu od lokalnego ośrodka pomocy, z którym ustalisz szczegóły (możesz wtedy zgłosić, że masz alergię lub jesteś na diecie wegetariańskiej, wegańskiej itd.).

Musisz jednak pamiętać, że korzystanie z pomocy przysługuje wyłącznie osobom, które nie mają możliwość poprosić o przysługę kogoś bliskiego.

Jak pobrać i zainstalować aplikację?

Zanim przystąpisz do instalacji, musisz zaczekać na SMS potwierdzający, że możesz już zainstalować aplikację. Jeśli nie dostałeś jeszcze wiadomości, oznacza to, że twoich danych nie ma jeszcze w systemie.

Gdy dostaniesz SMS, możesz przejść do instalacji. W zależności od telefonu musisz wybrać odpowiednią opcję. Jeśli masz telefon z systemem Android – aplikację pobierzesz w sklepie Google Play. Jeżeli korzystasz z systemu iOS, aplikację znajdziesz w App Store. Aktywowanie powinno nastąpić w miejscu odbywania kwarantanny.

By aplikacja została zainstalowania, niezbędne jest wolne miejsce na telefonie (minimum 100 MB) oraz aktywne połączenie z Internetem. Niezbędne jest udzielenie zgody na dostęp do aparatu, albumu ze zdjęciami i lokalizacji.

Sprawdź, co musisz wiedzieć o kwarantannie.

Jakie są kary za niekorzystanie z aplikacji?

Osobom, które muszą przejść obowiązkową kwarantannę w związku z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2, a które nie zainstalują i nie będą korzystać z aplikacji „Kwarantanna domowa”, grozi kara grzywny.

źródło: gov.pl

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży