Materiał Partnera

Aparaty słuchowe – zalety i działanie

Aparaty słuchowe – zalety i działanie

Bardzo wiele ludzi cierpi na problemy ze słuchem. Tego problemu nie można bagatelizować, ponieważ zaniedbanie kłopotów ze słuchem może być przyczyną do pogłębiania się schorzenia, czego efektem może okazać się całkowita utrata słuchu. Jednym z najlepszych i najprostszych rozwiązań na to schorzenie jest noszenie aparatu słuchowego. Jeśli aparat słuchowy zostanie odpowiednio dopasowany, możemy mieć pewność, że przyniesie nam wiele korzyści.

Główce zalety aparatów słuchowych i kiedy się na niego zdecydować?

W dzisiejszych czasach mamy łatwy dostęp do najlepszych urządzeń technologicznych, które ułatwiają nam funkcjonowanie w życiu codziennym. Jednym z takich urządzeń są aparaty słuchowe nowej generacji, które stanowią gwarancję najlepszej jakości dźwięki i w znacznym stopniu ułatwiają nam odbieranie dźwięków z otoczenia. Dostępne w dzisiejszych czasach aparaty słuchowe są zaawansowane technologicznie, dzięki czemu zapewniają łączność bezprzewodową, a także są wyposażone w specjalistyczne programy, które znacznie poprawiają jakość życia osoby zmagającej się z problemami ze słuchem.

Najnowsze aparaty słuchowe są niewielkich rozmiarów, co sprawia, że są dyskretne i prawie niezauważalne dla innych osób. Ponadto ich kolor sprawia, że jeszcze trudniej je zauważyć. Wśród urządzeń poprawiających słuch można wyróżnić rozmaite ich typy. Aparaty słuchowe różnią się od siebie zarówno wyglądem, jak i sposobem ich umieszczania w uchu pacjenta. Niektóre aparaty przymocowywane są do małżowiny ustnej, z kolei inne umieszczane są wewnątrz kanału słuchowego. Dopasowanie odpowiedniego typu aparatu związane jest nie tylko z indywidualnymi upodobaniami pacjenta. Główny wpływ na wybór któregoś z rodzajów aparatów ma stopień niedosłuchu.

W celu dobrania odpowiedniego aparatu słuchowego niezbędne jest przeprowadzenie badań lekarskich mających na celu określenie, w jakim stopniu słuch został uszkodzony. Na takie badanie warto jest się zgłosić wtedy, gdy zaczniemy dostrzegać pierwsze objawy mogące świadczyć o pogorszeniu się słuchu. Wykrycie tego we wstępnej fazie utraty słuchu może pozwolić uniknąć dalszego postępowania wady.

Jak działają aparaty słuchowe i jakie są ich podstawowe rodzaje?

Działanie wszystkich aparatów słuchowych wygląda niemal tak samo. W ogólnym rozumieniu ich praca polega na wychwytywaniu dźwięków z otoczenia, a następnie doprowadzenie ich do ucha. Elementem za to odpowiedzialnym jest słuchawka lub miniaturowa wkładka. Bardziej szczegółowo wygląda to tak, że mikrofon znajdujący się w aparacie słuchowym odbiera dźwięki z otoczenia. Następnie są one analizowane przez chip przetwarzający. Dźwięki, które zostały przetworzone są przesyłane do procesora, gdzie są wzmacniane. Na kolejnym etapie przetworzone i wzmocnione dźwięki są przesyłane do głośnika, skąd transportowane są do ucha wewnętrznego za pośrednictwem przewodu w kanale słuchowym małżowiny lub poprzez cienki dźwiękowód do słuchawki, która umieszczona jest w uchu. Następnie w uchu wewnętrznym dźwięki te są przetwarzane na impulsy elektryczne, które są odbierane i przetwarzane przez ludzki mózg.

Do podstawowych aparatów słuchowych, które dostępne są między innymi w sklepie Oto-Medyk należą:

  • aparat zauszny BTE,
  • aparat ze słuchawką RIC,
  • aparat wewnątrzuszny ITE,
  • aparat wewnątrzuszny ITC,
  • aparat wewnątrzuszny CIC,
  • aparat wewnątrzuszny IIC.
Opracowanie:
Lublin, Dudzińskiego 52
tel. 502 170 220
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz