Artykuł sponsorowany

Aparaty ortopedyczne i ich rola w procesie rehabilitacji

Aparaty ortopedyczne i ich rola w procesie rehabilitacji
Stosowanie aparatu ortopedycznego w procesie rehabilitacji jest bardzo powszechne. Specjalistyczny sprzęt służy leczeniu kontuzjowanych narządów ruchu. Aparaty w zależności od rodzaju schorzenia stabilizują, odciążają, korygują bądź unieruchamiają daną część ciała. Do najczęściej stosowanych aparatów zalicza się sprzęt stabilizujący kończyny górne i dolne, w postaci ortez, kołnierzy i gorsetów.

Stosowanie aparatów ortopedycznych jest bardzo istotne w procesie rehabilitacji, gdyż pozwala na prawidłowe skorygowanie wadliwych kończyn i szybki powrót do zdrowia. Odpowiednio dobrany aparat umożliwia komfortowe poruszanie się oraz redukcję bólu związanego ze schorzeniem. W przypadku kończyn dolnych, ortezy stosowane są w celu utrzymania stopy, stawu skokowego bądź podudzia we właściwym ułożeniu podczas pionizacji i chodu. Odpowiednia konstrukcja aparatu umożliwia korekcję kończyny i swobodny ruch. Stosowanie aparatów ortopedycznych bezpośrednio wpływa na poprawę funkcjonalności danego pacjenta, a odpowiednio dobrane tworzywo sprzętu zapewnia kontrolę nad kończyną dolną i zwiększa komfort poruszania się. Wiele rodzajów aparatów ortopedycznych oferuje producent Orto-Med z siedzibą w Bytomiu.

Ortezy kończyn dolnych znajdują swoje zastosowanie w przypadku:

  • Obniżonego lub wzmożonego napięcia mięśniowego
  • Bólów stopy i podudzia
  • Braku kontroli nerwowo-mięśniowej
  • Niestabilności stawu skokowego wrodzonej lub nabytej

Bardziej rozbudowane aparaty obejmują kończyny dolne oraz tułów. Ich zastosowanie umożliwia ruch we wszystkich stawach oraz pozwala na przyjęcie stabilnej pozycji stojącej i siedzącej. Aparat koryguje postawę całego ciała i pozwala na wykonywanie prostych ćwiczeń. Najczęściej stosowany jest w przypadku:

  • Uszkodzeń rdzenia kręgowego
  • Dystrofii mięśniowej
  • Przepukliny Oponowo-Rdzeniowej

Kołnierz ortopedyczny szyjny jest najbardziej znanym narzędziem do leczenia schorzeń odcinka szyjnego kręgosłupa. Unieruchomienie odcinka szyjnego za pomocą aparatu ma na celu:

  • Odpowiednią stabilizację odcinka szyjnego
  • Ochronę kręgosłupa szyjnego i rdzenia kręgowego przed dodatkowymi obrażeniami
  • Odciążenie części stawowych po przebytej operacji

Kołnierze ortopedyczne stosowane są do leczenia takich dolegliwości jak choroby odcinka kręgosłupa szyjnego, które prowadzą do różnych zniekształceń postawy ciała, w tym nieprawidłowe ustawienie głowy, skoliozy, dyskopatii, różnego rodzaju urazy żuchwy. Aparaty ortopedyczne są wskazane do stosowania, gdyż ich działanie skutkuje prawidłowym funkcjonowaniem wadliwych kończyn. Odpowiednio dobrany sprzęt redukuje ból, koryguje wszelkiego rodzaju schorzenia oraz zabezpiecza przed powstawaniem przykurczów.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz