Materiał Partnera

Aparat ortodontyczny. Co musisz o nim wiedzieć?

Aparat ortodontyczny. Co musisz o nim wiedzieć?

Nie każdy może pochwalić się prostymi zębami. Na szczęście współczesna stomatologia wypracowała wiele rozwiązań, których zastosowanie pozwala uzyskać oczekiwany efekt i zlikwidować problem krzywego zgryzu. Aparat ortodontyczny to produkt zaprojektowany z myślą o pacjentach marzących o prostych, równych zębach. Przed jego założeniem niezbędne jest jednak wykonanie szeregu czynności tak, by wybrać najlepszy.

Wizyta u stomatologa, wizyta u ortodonty

Jeżeli chcesz cieszyć się prostym zgryzem, to musisz wiedzieć, że zupełną podstawą jest wyleczenie wszystkich zębów. Nawet najdrobniejsze ubytki dyskwalifikują do założenia aparatu ortodontycznego. Z tego też względu podstawą jest wizyta u stomatologa, który oceni stan uzębienia i wyleczy ewentualne ubytki. Dopiero wówczas możesz umówić się na wizytę u ortodonty, bo to właśnie lekarz o takiej specjalizacji zajmuje się zakładaniem aparatów ortodontycznych.


Nie każdy pacjent zainteresowany wyprostowaniem zębów ma świadomość, że na rynku są dostępne różne aparaty ortodontyczne. Poza stałymi, które zakłada się nawet na 2,5 roku, specjalista może zaproponować jeden z aparatów ruchomych. Te są polecane zwłaszcza młodszym pacjentom, u których nie wykształciły się jeszcze wszystkie zęby, ale wada jest już widoczna. W odróżnieniu od stałego, aparatu ruchomego nie nosi się przez całą dobę – zakłada się go tylko np. na noc. Jeżeli chodzi o aparat stały, to jego wybór musi być podyktowany praktycznością. Uwagę należy zwrócić m.in. na materiał, z którego został on wykonany. Na rynku są dostępne m.in. aparaty metalowe czy przezroczyste. Te pierwsze są najtańsze, drugie znajdują uznanie wśród pacjentów, którzy nie chcą, by było widoczne, że noszą aparat ortodontyczny.

Kompleksowa pomoc w jednym miejscu

Korzystanie z usług dwóch gabinetów stomatologicznych może być problemem. Ortodonta najczęściej koncentruje się na dobraniu aparatu ortodontycznego, jego założeniu i – jeżeli zachodzi taka konieczność – na jego poprawie podczas wizyt kontrolnych. Jeżeli w trakcie tych zauważy ubytki, to poinformuje pacjenta o konieczności podjęcia leczenia. Trzeba pamiętać, że podczas noszenia aparatu ortodontycznego trzeba jeszcze dokładniej i lepiej dbać o higienę jamy ustnej niż normalnie. Właśnie z tego względu najlepiej zdecydować się na ofertę kliniki, która będzie w stanie zaoferować zarówno założenie aparatu, jak i leczenie ewentualnych ubytków.


Jedną z klinik oferujących szeroki zakres prac z zakresu stomatologii jest Praxi-Dent na terenie woj. dolnośląskiego. Pacjenci korzystający z usług tego typu mogą umówić się nie tylko na wyleczenie ubytków czy założenie aparatu ortodontycznego, lecz także na wybielenie zębów czy usunięcie kamienia nazębnego. Każda nowoczesna klinika jest wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt, a praktykujący w niej lekarze to specjaliści w swoich dziedzinach. Dzięki temu pacjenci mogą być pewni, że efekty poszczególnych zabiegów będą spełniać ich oczekiwania.

Oceń artykuł (2)
3.5
Komentarze (2)
Dodaj komentarz
Łukasz K.
Łukasz K.
05.02.2016
Mi po kilku latach walki z zgryzem nie udało się uzyskać idealnie prostych zębów, uzyskałem raczej efekt naturalny :D.
Karol B.
Karol B.
07.06.2019
Super artykuł! Fajnie wszystko wyjaśnione ;)