Materiał Partnera

Antykoncepcja psów – co warto o niej wiedzieć?

Antykoncepcja psów – co warto o niej wiedzieć?

Jeśli jesteś właścicielem lub właścicielką psa, z pewnością raz na jakiś czas doświadczasz problemów z utrzymaniem swojego pupila z dala od płci przeciwnej. Suki w okresie cieczki cieszą się wyjątkową popularnością wśród psów z okolicy. Samcom od czasu do czasu zdarza się wypad w nieznane lub atakują przypadkowe samice Twoich sąsiadów. Rozwiązaniem Twoich problemów jest antykoncepcja, którą zaproponuje się wykwalifikowany weterynarz.

Świadome planowanie rozrodu zwierząt domowych

Przyjmowanie pod swój dach czworonożnego przyjaciela wynika z wielu różnych powodów. Osoby starsze poszukują towarzystwa oraz celu, który zmotywuje ich do codziennego wstawania z łóżka. Rodzice małych dzieci często wybierają pieska, aby nauczyć swoją pociechę odpowiedzialności za inne żywe istoty. Zwierzęta pełnią też rolę terapeutyczną, obronną, a także są hodowane w celach zarobkowych. Większość z tych motywów nie wiąże się jednak z planowaniem doczekania się potomstwa. Pojawienie się może być sporym problemem, zwłaszcza gdy w domu nie ma miejsca na dodatkowe kosze i legowiska. Dlatego warto zadbać o to, aby suka nie doczekała się młodych. W tym celu stosuje się skuteczne i sprawdzone metody antykoncepcji – kastrację i terapię hormonalną.

Kastracja suki – dlaczego jest zalecana?

Weterynaria zna kilka metod antykoncepcji, która pozwala na uchronienie samicy psa przed zajściem w ciążę. Jedną z najpopularniejszych i zarazem zalecanych przez lekarzy jest kastracja suki, nazywana też często sterylizacją. Jak twierdzą specjaliści z ośrodka Eskander Przychodnia weterynaryjna - Małgorzata Atanowska Eskander, zastosowanie tej metody nie tylko daje gwarancję skuteczności, ale też jest bezpieczniejsze dla suki. W świecie medycyny człowieka kastrację kojarzy się głownie z mężczyznami, podczas gdy u kobiet jest wykonywany zabieg podwiązania jajowodów. U samic psa natomiast sterylizacja polega na usunięciu przez weterynarza-chirurga narządów płciowych, które obejmują macicę wraz z jajnikami. Skuteczność tej metody wynika z wyeliminowania możliwości zapłodnienia bez najmniejszego ryzyka, jakie towarzyszy często terapiom hormonalnym. Jest to również zabieg, który eliminuje powikłania, jakie towarzyszą innym metodom. Zalicza się do nich m.in. choroby macicy i jajników.

Kiedy należy poddać sukę kastracji?

Sterylizacja wiąże się z różnymi zaburzeniami hormonalnymi oraz procesem laktacji. Jeśli zdecydujesz się na kastrację swojej suki, najlepiej przeprowadzić ją przed pierwszą lub pomiędzy pierwszą a drugą cieczką, w okresie tzw. spokoju płciowego. Jest to czas od 3. miesiąca po cieczce i na 1 miesiąc przed następną cieczką. Kastrację można też wykonać 10-14. dnia po zakończeniu cieczki. Inne terminy mogą powodować konsekwencje zdrowotne. Niewskazane jest wykonywanie zabiegu wcześniej niż w 4-5. miesiącu życia. Późniejszy termin również zapewnia skuteczną ochronę przed zapłodnieniem, ale znacznie zmniejsza ochronę zwierzęcia przez zachorowaniem na raka sutka.

Antykoncepcja hormonalna

Alternatywą dla chirurgicznej kastracji suki jest też antykoncepcja hormonalna. Niesie ona jednak ze sobą ryzyko powikłań zdrowotnych, takich jak:

  • przełamanie blokady i ciąża,

  • ropomacicze,

  • nowotwory gruczołu sutkowego, jajników,

  • zmiany zapalne macicy,

  • zaburzenia pracy narządów endokrynologicznych.

Wiążą się z nią również konieczność odbywania częstych, stresujących wizyt u weterynarza oraz wysokie koszty samej terapii. Stosowanie hormonów wymaga też wyjątkowej dyscypliny w ich podawaniu kolejnych dawek leków.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz