Materiał Partnera

Antyki i sztuka, czyli jak unikatowo i ekskluzywnie udekorować swój dom lub mieszkanie

Antyki i sztuka, czyli jak unikatowo i ekskluzywnie udekorować swój dom lub mieszkanie

Antyki albo się kocha, albo nienawidzi, jednak nie można zaprzeczyć, że są najbardziej unikatową formą dekorowania wnętrz. Nie tylko wprowadzają luksusowy klimat, ale również niosą za sobą kawał historii. Każdy przedmiot jest wyjątkowy i może pochodzić z innego, najdalszego zakątka Polski, a nawet całego świata. W jaki sposób i gdzie najlepiej szukać antyków?

Co znajdziemy wśród antyków?

W obrębie antyków wyróżnia się wiele różnych kategorii. Są to przedmioty, które posiadają jakąś wartość historyczną, a niekiedy nawet cenne zabytki. Mogą to być:

  • meble
  • malarstwo oraz rysunek
  • fotografie
  • rzeźby
  • ceramika
  • biżuteria
  • zegary i zegarki

Wszystkie przedmioty są zwykle wykonane w wyjątkowym, unikatowym stylu, dlatego każdy może znaleźć coś dla siebie.

Gdzie ich szukać?

W poszukiwaniu antyków najlepiej jest udać się do sklepów stacjonarnych, gdyż można na własne oczy zobaczyć stan danego przedmiotu. Wiele tego typu miejsc posiada swoje strony internetowe np. www.desakatowice.com, dlatego wstępny research można zrobić, nie wychodząc z domu. W dwóch przypadkach trzeba zachować szczególną ostrożność:

  1. Korzystając z popularnych serwisów aukcyjnych, gdyż stan i wygląd licytowanych przedmiotów może nie zgadzać się z fotografiami. W przypadku używanych przedmiotów i antyków trudno jest udowodnić oszustwo, gdyż zwykle w opisie jest zawarte, że dany przedmiot może posiadać ślady związane z użytkowaniem i upływem czasu.
  2. Kupując od osób prywatnych, często oferujących przedmioty z fałszywych kont lub anonimowo. Jest to jeszcze bardziej niebezpieczne niż korzystanie z serwisów aukcyjnych. Prócz niezgodności ze zdjęciami, oferowane przedmioty często nie posiadają żadnej wartości historycznej.

Jak zbadać wartość antyków?

Jeśli posiadamy w domu stare przedmioty i nie jesteśmy w stanie określić ich wartości historycznej i pieniężnej, warto skorzystać z pomocy rzeczoznawców. Wiele pasjonatów antyków kończy również profesjonalne kursy z zakresu rozpoznawania i wyceny przedmiotów historycznych. Artykuły znajdujące się w sklepach z antykami zwykle posiadają fachową wycenę specjalistów.

Czy opłaca się targować ze sprzedawcą?

Targowanie się jest dość popularne w przypadku antyków oraz dzieł sztuki, jednak należy robić to rozważnie. Jeśli uznamy, że cena danego przedmiotu jest zbyt wysoka w stosunku do jego jakości i wartości historycznej, można spytać sprzedawcę o ewentualną zniżkę. Zwykle jednak ze względu na unikatowość, antyki są kupowane w systemie aukcyjnym, przez co ceny podbijają inni kupujący.

Opracowanie:
Katowice, Mariacka 5
tel. 32 253 99 22
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz