Antresola w domu i mieszkaniu. Gdzie sprawdzi się antresola?

Antresola w domu i mieszkaniu. Gdzie sprawdzi się antresola?

Antresola to świetny pomysł na wydzielenie dodatkowej przestrzeni. To idealne rozwiązanie w przestronnych domach i wysokich mieszkaniach w kamienicy. Mieszkasz w bloku w niewielkiej kawalerce i marzy ci się antresola? Przeczytaj, gdzie sprawdzi się taka konstrukcja i jaka powinna być minimalna wysokość antresoli. Dowiedz się, jak optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i dobrze ją zaaranżować.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Co to jest antresola?

Antresola jest rodzajem półpiętra, które stanowi dodatkową przestrzeń do zagospodarowania. Daje wrażenie otwartości, więc nawet niewielkie wnętrze może stać się bardziej przestronne. Antresola może pełnić funkcję oddzielnego pomieszczenia lub być zaaranżowana na przykład jako miejsce przeznaczone wyłącznie do spania.

Wysokość antresoli. Jak wysokie powinno być mieszkanie?

Warto już na wstępie szukać gotowych projektów domów z antresolą. Jeśli jednak dopiero planujesz budowę lub remont i zastanawiasz się, czy antresola pasuje do twojego mieszkania, musisz wziąć pod uwagę wysokość wnętrza. Tak naprawdę, im wyższe wnętrze, tym lepsze, co jednak nie oznacza, że nie możesz pozwolić sobie na budowę antresoli w bloku.

Okazuje się, że antresola to idealne rozwiązanie nie tylko do przestronnego domu czy wysokiego mieszkania w stylu loft. Konstrukcja sprawdzi się nawet w niewielkiej kawalerce w bloku. Ważne jest, by zaprojektować ją z głową, żeby nie przytłoczyła wnętrza.

Antresola jako oddzielny pokój

We wnętrzach, które mają ponad 400 cm, z powodzeniem można pomyśleć o budowie antresoli. Wysokie mieszkania pozwalają na wydzielenie dwóch poziomów, z których każdy może być wykorzystany jako pokój o dowolnej funkcji. Wówczas wysokość antresoli wynosi około 200 cm, co pozwala na normalne użytkowanie przestrzeni. Można ja z powodzeniem wykorzystać na biuro czy pokój dziecka.

Antresola jako sypiania

Jeśli mieszkanie ma mniej niż 400 cm, wówczas nie ma możliwości podzielenia przestrzeni na dwa „normalne” poziomy. Antresola w takim wypadku jest zdecydowanie niższa, dlatego projektanci z biur projektowych polecają, by taką przestrzeń zaaranżować na sypialnię.

Antresola jako schowek

Jeśli mieszkasz w bloku i twoje mieszkanie jest stosunkowo niskie, czyli jego wysokość wynosi w graniach 270 cm, wcale nie musisz rezygnować z antresoli. W takim przypadku konstrukcja może posłużyć jako schowek lub garderoba. W ostateczności może to być miejsce do spania, pod warunkiem, że wysokość antresoli będzie wynosić minimum 120 cm.

Wielkość antresoli. Jak duże powinno być mieszkanie?

Tak jak zostało wspomniane wcześniej, antresola sprawdzi się nawet w niewielkim wnętrzu. Najważniejsze to dobry projekt, który nie przytłoczy wnętrza, a wręcz optycznie je otworzy. Tym bardziej że dodatkowa przestrzeń do przechowywania na niewielkim metrażu jest na wagę złota.

Praktyczna kawalerka

W przypadku niewielkich mieszkań typu kawalerka, które mają co najmniej 270 cm wysokości, budowa antresoli musi być przemyślana. Powinna to być wizualnie lekka konstrukcja wykonana z ażurowych materiałów. Sprawdzą się jasne, stonowane kolory, które optycznie powiększą wnętrze. Warto zrezygnować z topornych schodów na rzecz drabinki, które nie zabiera wolnej przestrzeni.

Mieszkanie w stylu loft

W przestronnych domach czy mieszkaniach w kamienicy możesz poszaleć. Ogranicza cię już tylko wyobraźnia. Dodatkowy poziom idealnie sprawdzi się jako gabinet czy ciekawie zaaranżowana sypialnia. Domy z antresolą dają wrażenie lekkości, a brak podziałów sprzyja swobodnej komunikacji ze wszystkimi domownikami. 

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz