Materiał Partnera

Ameryka Środkowa – co warto zobaczyć?

Ameryka Środkowa – co warto zobaczyć?
Ameryka Środkowa to istny raj – zarówno przyrodniczo, jak i turystycznie. Barwna, długa i porywająca historia tych ziem, ich egzotyka i niezatarta pierwotna dzikość sprawiają, że Ameryka Środkowa to obiekt podróżniczych marzeń. Jeżeli myślisz o ich spełnieniu, poznaj kraje Ameryki Środkowej najpierw na papierze i mapie, aby zaplanować idealną wyprawę do krainy Majów!

Ameryka Środkowa – garść podstawowych informacji

Ameryka Środkowa to część kontynentu północnoamerykańskiego. Na mapie wygląda jak przewężenie łączące Ameryki Północną i Południową. W Ameryce Środkowej leży kilka niewielkich państw:

  • Gwatemala,
  • Kolumbia,
  • Panama,
  • Kostaryka,
  • Nikaragua,
  • Honduras,
  • Belize,
  • Salwador,
  • Meksyk (choć geograficznie zalicza się raczej do Ameryki Północnej, to pod względem historii, kultury, języka i klimatu bliżej mu do Ameryki Środkowej).

Panuje tam klimat tropikalny. Przyroda jest niezwykle bujna. Można wypoczywać na plaży, jak i odkrywać tajemnice dżungli, a także uprawiać wspinaczkę czy sporty wodne.

Największe atrakcje Ameryki Środkowej

Tym, co najbardziej przyciąga w Ameryce Środkowej, są pozostałości po cywilizacjach rdzennych Amerykanów i hiszpańskich podbojach. Ruiny budynków Majów można zobaczyć w Hondurasie, Salwatorze, Belize i Gwatemali.

Przykładem jest tzw. Paryż Cywilizacji Majów – pełne rozmachu miasto Copan, które ujawnia wspaniałość dawnej cywilizacji. Można je zobaczyć np. podczas wyprawy z biurem podróży Łachmański Travel.

Ciekawe są także miasta kolonialne zakładane przez Hiszpanów. Tu urbanistyczną perłą jest Antigua w Gwatemali – miasto muzeum, w którym czas zatrzymał się w okresie renesansu. Atrakcją przyrodniczą, której nie można pominąć, jest kolebka Majów – gwatemalskie jezioro Atitlan otoczone wulkanami.

W Belize warty zobaczenia jest wschód słońca w ruinach Tikal. W tym zagubionym w dżungli mieście Majów można zobaczyć najwyższe piramidy wzniesione przez rdzennych Amerykanów.

W Salwatorze można podziwiać niesamowite wytwory natury: szmaragdową lagunę powstałą w zapadłej kalderze wulkanu, jak również wulkan – Santa Ana. Więcej zapierających dech widoków oferuje Park Narodowy Cerro Verde.

W Meksyku warto odwiedzić największe podwodne muzeum świata. Mieści się ono w Cancún. Samo miasto to zaledwie 40-letni resort stworzony z myślą o niekończącej się rozrywce. Wiele ciekawostek historycznych skrywa Jukatan. Da się tu zobaczyć prekolumbijskie obiekty z IV wieku i najstarszą meksykańską katedrę – świętego Ildefonsa.

W Kolumbii godna obejrzenia jest Bogota ze swoim indiańsko-hiszpańskim klimatem. W miasteczku Zipaquira na sawannie można zobaczyć podziemną katedrę wyrzeźbioną… w soli.

Nikaragua to kraj, w którym blisko 70% populacji to Metysi. Warto odwiedzić tu jedyne miejsce, gdzie da się uprawiać wulkaniczny surfing – wulkan Cerro Nergo. W León znajduje się katedra wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Oceń artykuł (3)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz