Artykuł sponsorowany

Alternator samochodowy – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Alternator samochodowy – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Akumulator to podstawowe wyposażenie każdego samochodu. Został skonstruowany i opatentowany w 1891 roku przez Nikola Tesla. Zastąpił używaną wcześniej prądnicę. Jest głównym elementem instalacji elektrycznej w pojazdach.

Co to jest alternator i do czego służy?

Alternator należy do układu elektrycznego pojazdu i jest odpowiedzialny za wytwarzanie prądu podczas pracy silnika, a następnie przekazywanie go i magazynowanie w akumulatorze. Bierze więc bezpośredni udział w zasilaniu elektryki pokładowej auta.

Rodzaje alternatorów

Wraz z postępem technicznym, zwiększa się liczba rodzajów alternatorów dostępnych na rynku. Obecnie najczęściej wykorzystuje się alternatory kompaktowe. Popularność zyskały dzięki małym rozmiarom i lekkości w porównaniu do tradycyjnych odpowiedników. Dość dużym uznaniem cieszą się również alternatory sterowane komputerowo – ich praca zależna jest od komputera pokładowego. Myli się ten, kto uważa, że nie ma pojazdów, które nie byłyby wyposażone w alternator. Najnowsze modele samochodów hybrydowych i elektrycznych ich nie posiadają, ponieważ ich rolę pełnią silniki elektryczne.

Najczęstsze awarie alternatorów

Każdy elektromechanik przyzna, że jeśli chodzi o alternatory to tym, z czym kierowcy zgłaszają się najczęściej, są zużyte szczotki i łożyska. Równie często występują awarie regulatora napięcia, mostka diodowego, zwarcia wirnika czy przepalenia uzwojenia. W każdym wymienionym przypadku w celu naprawy konieczne jest wymontowanie oraz rozebranie alternatora. Jeśli chodzi o naprawę elementów należących do układu elektrycznego, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty i nie próbować działać na własną rękę, ponieważ może przynieść to więcej szkody niż pożytku. Do naprawy alternatora potrzebne są specjalistyczne narzędzia oraz szeroka wiedza i doświadczenie.

Ważne informacje

Bardzo często przyczyną wystąpienia awarii alternatora są zaniedbane zaciski akumulatora. Gdy są zanieczyszczone lub skorodowane, przestają przewodzić prąd. Jesteśmy wtedy narażeni na awarię akumulatora i brak możliwości odpalenia samochodu, do tego dochodzi także ryzyko uszkodzenia diod w alternatorze.

Korzystanie z samochodu, który ma niesprawny alternator grozi całkowitym zniszczeniem akumulatora w wyniku dużego rozładowania lub długotrwałego niedoładowania – powiedział specjalista z firmy Brzozowski i Kowalewski, która zajmuje się elektromechaniką samochodową.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz