Artykuł sponsorowany

Alkoholizm – choroba, która może dotknąć każdego. Fundacja Na Temat

Alkoholizm – choroba, która może dotknąć każdego. Fundacja Na Temat

Zaczyna się niegroźnie – lampka wina dla wieczornego relaksu czy dwie puszki piwa po pracy. Z czasem okazuje się, że dzień bez kropli alkoholu to dzień stracony, a brak wyskokowego napitku powoduje rozdrażnienie, obniżenie nastroju, a nawet agresję. Alkoholizm uznawany jest za jedną z chorób cywilizacyjnych. Dotyka zarówno ludzi młodych, jak i starych, kobiety i mężczyzn, biednych i zamożnych. Jak wygląda leczenie alkoholizmu w Fundacji Na Temat w Płocku?

Alkoholizm – konsekwencje zdrowotne

Alkoholizm jest chorobą, która powoli wyniszcza cały organizm. Substancja ta działa toksycznie, blokując wchłanianie się substancji odżywczych i mineralnych. Z tego też względu większość alkoholików boryka się z anemią. Nadmierne spożywanie alkoholu upośledza działanie układu pokarmowego. Z czasem zmiany obejmują narządy wewnętrzne, powodując ostre zapalenie trzustki czy nieodwracalną marskość wątroby.

Alkohol przyspiesza starzenie się organizmu. Upośledza syntezę włókien kolagenowych, przez co skóra staje się cieńsza, zyskuje ziemisty odcień i pojawiają się na niej zmarszczki oraz bruzdy. Oprócz licznych konsekwencji zdrowotnych alkoholizm wpływa także na psychikę osoby uzależnionej. Chory ma halucynacje, problemy z pamięcią, często nie potrafi kontrolować swojego zachowania, a jego życie toczy się wokół zdobywania i picia alkoholu pod każdą postacią.

Kiedy należy rozpocząć leczenie?

Jak informuje terapeuta z Fundacji Na Temat – żadnego alkoholika nie można zmusić do leczenia. Podjęcie terapii musi być świadomą i samodzielną decyzją chorego, gdyż w przeciwnym wypadku nie przyniesie ona żadnych rezultatów. Leczenie alkoholizmu musi odbywać się pod czujnym okiem specjalistów z różnych dziedzin (psychologa, psychiatry, psychoterapeuty, lekarza rodzinnego). Warunkiem jest jednak bezwzględna abstynencja i współpraca ze lekarzami. Jakie objawy świadczą o tym, że leczenie jest konieczne? Oto najważniejsze z nich:

  • głód alkoholowy,

  • rosnąca tolerancja na działanie alkoholu,

  • skoncentrowanie życia wokół alkoholu,

  • rezygnacja z pracy, hobby

  • zaniedbywanie obowiązków, porzucenie rodziny,

  • zaburzenia świadomości i pamięci,

  • picie „na klin”.

Zaledwie trzy z powyższych przykładów świadczą już o silnym uzależnieniu się od alkoholu. W takiej sytuacji pomoc osób trzecich jest konieczna. W przypadku rodzin, terapię powinni przejść także najbliżsi chorego, którzy określani są jako współuzależnieni.

Jak się leczy alkoholizm?

Terapia alkoholizmu opiera się w głównej mierze na indywidualnej i grupowej psychoterapii. Podczas niej stosowane są różne techniki i metody, by pomóc chorym w walce z uzależnieniem. Zrywanie z nałogiem jest długotrwałym procesem, który zależy od motywacji samego alkoholika. Celem leczenia jest przygotowanie pacjenta do samodzielnej walki z nałogiem i zachowanie przez niego abstynencji. Alkoholikiem jest się bowiem do końca życia.

Pracownia terapii

Fundacja Na Temat – Poradnia Uzależnień w Płocku specjalizuje się w problemach związanych z różnymi formami uzależnień oraz ich przyczynami. Skupia się na profilaktyce i terapii uzależnień, zarówno u osób dorosłych, jak i nieletnich. W ramach swojej działalności realizuje programy edukacyjne. Placówka prowadzi zajęcia indywidualne i grupowe, a także w formie on-line.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz