Artykuł sponsorowany

Alimenty na dziecko – proces krok po kroku

Alimenty na dziecko – proces krok po kroku

Bezsprzecznym obowiązkiem rodziców jest utrzymanie swojego dziecka, a także zapewnienie mu godnych warunków bytowych, tak by mogło właściwie się rozwijać i kształcić. Zarówno rodzic, który samotnie wychowuje dziecko, jak i samo dziecko mogą starać się o alimenty od rodzica niesprawującego pełnej opieki. W artykule przedstawiamy, jak wygląda proces alimentacyjny.

Obowiązek alimentacyjny – na kim ciąży?

Zgodnie z przepisami zawartymi w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym obowiązek alimentacyjny to zobowiązanie rodziców do zapewnienia środków na utrzymanie oraz wychowanie dziecka. Tak więc rodzice muszą zagwarantować dziecku fundusze zarówno na bieżące rzeczy niezbędne do życia, takie jak jedzenie, mieszkanie, leki oraz ubrania, jak również na rozwój fizyczny i umysłowy, czyli zdobywanie wykształcenia, dostęp do dóbr kultury oraz zajęcia dodatkowe. Obowiązek płacenia alimentów na dzieci ciąży zazwyczaj na rodzicu, któremu nie przyznano pełnej opieki nad dzieckiem. Natomiast, jeśli rodzic nie jest w stanie płacić alimentów, obowiązek przechodzi na dalszą rodzinę, np. dziadków lub świadczenie wypłacane jest z państwowego Funduszu Alimentacyjnego.

Kto może starać się o alimenty?

O alimenty na dziecko zgodnie z polskim prawem mogą starać się rodzice sprawujący opiekę nad nieletnimi pociechami, a także same dzieci, które mimo ukończenia 18. roku życia nie są w stanie utrzymać się samodzielnie. Gdyż jak regulują przepisy, rodzice mają obowiązek utrzymywać dziecko do momentu, aż się nie usamodzielni, a więc nie zdobędzie kwalifikacji niezbędnych do wykonywania pracy zarobkowej lub majątku pozwalającego na pokrycie kosztów własnego utrzymania. Niekiedy rodzic może być zobowiązany do wypłacania alimentów także dzieciom, które są już dorosłe, jeśli np. są chore, co uniemożliwia im pracowanie. 

Jak uzyskać alimenty?

Podstawą ubiegania się o alimenty jest złożenie pozwu we właściwym dla zamieszkania dziecka lub pozwanego Sądzie Rejonowym. Do pozwu należy dołączyć dokumenty takie jak akt urodzenia dziecka, akt małżeństwa albo dokumenty potwierdzające rozwód lub ojcostwo, potwierdzenie własnych dochodów, a także datę, od której mają być wypłacane alimenty i ich kwotę. Wysokość świadczenia jest zależna od udowodnionych potrzeb dziecka oraz możliwości rodzica. Aby mieć pewność, że wynik rozprawy w pełni nas usatysfakcjonuje najlepiej zgłosić się do fachowców z dziedziny prawa. Kancelaria adwokacka Katarzyny Kaszowicz-Nawrot nie tylko zapewni nam profesjonalne doradztwo, ale też, będzie nas reprezentować podczas rozprawy sądowej i zadba o wszystkie najważniejsze kwestie. Dzięki czemu my nie będziemy musieli martwić się przebiegiem procesu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz