Artykuł sponsorowany

Alimenty – komu się należą i jak je uzyskać?

Alimenty – komu się należą i jak je uzyskać?

Wielu osobom wciąż wydaje się, że świadczenia alimentacyjne przysługują jedynie małoletnim dzieciom. Nie do końca jest to prawda, bowiem należą się one również innym grupom osób. O alimenty możemy się starać np. po rozwodzie z orzeczeniem o winie. Chociaż trzeba tutaj podkreślić, że osoba zobowiązana do płacenia musi mieć możliwości zarobkowe. Komu jeszcze się należą i jak je uzyskać? Dowiedz się!

Kto może starać się o świadczenie alimentacyjne, a kto musi je płacić?

Alimenty są rodzajem świadczenia, dzięki któremu osoby uprawnione posiadają środki na pokrycie niezbędnych potrzeb – np. zakup żywności. Według naszego prawa posługują one dzieciom biologicznym i przysposobionym, rodzicom, jak i małżonkom w trakcie separacji lub po rozwodzie. Jak zatem widzimy, nie należą się one jedynie niepełnoletniemu potomstwu.

Kto natomiast musi płacić wspomniane świadczenie? Są do tego zobowiązani członkowie rodziny. Co istotne jednak musi występować między nimi pokrewieństwo w linii prostej. Poza tym zobligowani do płacenia alimentów muszą mieć możliwości zarobkowe oraz majątkowe. Zdecydowanie najczęściej to rodzice płacą alimenty na rzecz dzieci.

Dodatkowo warto wiedzieć, że obowiązek alimentacyjny wcale nie ustaje, gdy dziecko ukończy 18 rok życia. Alimenty należą się dziecku tak długo, aż nie będzie ono w stanie samodzielnie się utrzymać – zatem nie ma żadnej granicy wiekowej.

Jak uzyskać alimenty?

Chcąc uzyskać świadczenie alimentacyjne, warto udać się do prawnika, który pomoże nam w skonstruowaniu pozwu do sądu. Wsparcia w tym zakresie może nam udzielić np. Kancelaria Radcy Prawnego Bożena Banach, zlokalizowana w Bydgoszczy (województwo kujawsko-pomorskie).

Złożenie pozwu o alimenty w sądzie jest pierwszym krokiem, który powinien wykonać opiekun prawny (jeśli chcemy uzyskać alimenty na dziecko) lub po prostu osoba uprawniona do takiego świadczenia. Co ważne – do wniosku należy dołączyć załączniki, które będą dowodem na to, że te środki są niezbędne. Mogą to być np. paragony za zakup odzieży. Nieodzownym elementem jest również dokument informujący o dochodach osoby starającej się o alimenty.

Następnie odbędzie się rozprawa sądowa, podczas której zapadnie decyzja dotycząca przyznania alimentów. Ponadto warto wiedzieć, że sąd nie zawsze zgadza się na świadczenie w takiej wysokości, jakiej zażądał powód – często jest ono niższe lub wyższe.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz