Alergia u dzieci i niemowląt – przyczyny i leczenie

Alergia u dzieci i niemowląt – przyczyny i leczenie

Alergie występują u dzieci bardzo często. Często też towarzyszą im później w dorosłym życiu. Warto obserwować organizm dziecka i wcześnie wyłapywać niepokojące symptomy. Przeczytaj, co jest przyczyną występowania alergii u najmłodszych. Dowiedz się, jak leczyć alergie i jak je prawidłowo diagnozować. Zadbaj o zdrowie dziecka.

Jakie są przyczyny alergii u dzieci?

Większe predyspozycje do wystąpienia chorób alergicznych mają te dzieci, których rodzice cierpią na alergie. Jeżeli rodzeństwo ma alergie, prawdopodobieństwo uczulenia jest także większe. Wystąpienie alergii może być  zatem związane ze skłonnością genetyczną – są to bardzo częste przypadki.

Następna możliwa przyczyna to sztuczne karmienie dziecka od narodzin. Mleko matki ma w sobie wiele substancji odżywczych i ochronnych. Karmienie sztucznym mlekiem powoduje ich niedobór. Dziecko pozbawione jest immunoglobuliny klasy IgA, czyli przeciwciał, których zadanie to zlikwidowanie bakterii oraz wirusów. Jeżeli dziecko nie ma przeciwciał, jego organizm pozbywa się czynników infekcyjnych i alergenów z powierzchni błon śluzowych w dłuższym czasie, co znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia alergii.

Niekorzystnie działa także wczesne wprowadzanie do diety produktów, które często uczulają – takim produktem jest na przykład krowie mleko. Należy pamiętać, że przewód pokarmowy malucha potrzebuje czasu, aby zacząć sprawnie działać i wykształcić w sobie barierę ochronną. Ważne jest, żeby w odpowiednim czasie wprowadzać odpowiednie produkty.

Wśród przyczyn alergii u dzieci i niemowląt należy wyróżnić zarówno  częste infekcje wirusowe oraz bakteryjne układu oddechowego, jak i styczność z dymem tytoniowym. Do przyczyn zalicza się także roztocza kurzu domowego i alergeny pochodzenia zwierzęcego. Częsta jest alergia na kota – sprawdź, jak leczyć alergię na kota.

Wszystko to powoduje wzrost wrażliwości na alergeny. Na alergie u dzieci może zatem wpłynąć wiele czynników. Możliwa jest także reakcja alergiczna na leki – zwłaszcza na penicylinę oraz kwas acetylosalicylowy, którego nie można podawać dzieciom przed ukończeniem dwunastego roku życia.

Jak leczyć alergie u dzieci?

Podstawą leczenia alergii u dzieci jest unikanie alergenu. Pamiętaj, że jeżeli twoje dziecko ma uczulenie na mleko, cytrusy, czy inne składniki spożywcze, nie powinny one znaleźć się w jego diecie – nawet najmniejsza ilość może być groźna.

Pamiętaj, że mleko znajduje się w ciastach oraz pieczywie. Zawsze dokładnie czytaj etykietę produktu, zanim podasz go dziecku. Jeżeli dziecko ma uczulenie na roztocza lub pyłki, dbaj o czystość powietrza w domu i często sprzątaj kurz.

Skuteczna metoda zwalczania alergii to odczulanie – immunoterapia swoista. Preparat z alergenem podaje się dziecku podskórnie. Cel to uzyskanie tolerancji na daną substancję.

Jak diagnozować alergie u dzieci?

Jeżeli zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy, które mogą świadczyć o alergii dziecka, należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty. Alergolog przeprowadzi dokładny wywiad  malucha. Zbada przeszłość chorobową dziecka, dokona oceny objawów i okresów ich występowania. Skieruje na testy – sprawdź, na czym polegają testy alergiczne.

Zdarzają się przypadki, w których wyniki testów na alergię u dzieci są niejednoznaczne. Wtedy przydatne są testy prowokacyjne. Alergen aplikuje się na skórę i obserwuje, czy występuje na niego reakcja alergiczna. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz