Alergia na słońce – jak sobie z nią radzić?

Alergia na słońce – jak sobie z nią radzić?

Słońce wpływa na nas pozytywnie. Pod jego wpływem w naszej skórze pojawia się witamina D, która jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Czasami jednak promienie słoneczne mogą mieć negatywne skutki – może dojść do nieprzyjemnych alergii. Przeczytaj, co może spowodować alergię słoneczną. Sprawdź, jakie są objawy uczulenia i jak je leczyć.

Strony www Strony www

Jakie są przyczyny alergii słonecznej?

Alergia na słońce, czyli fotodermatoza idiopatyczna często pojawia się podczas pierwszego kontaktu skóry ze słońcem po zimie. Organizm nie zdążył wytworzyć odpowiedniej ilości melaniny – barwnika chroniącego skórę przed negatywnym działaniem słońca – to jest główna przyczyna.

Ten rodzaj alergii bywa także efektem stosowania substancji, które nieodpowiednio reagują na kontakt ze słońcem – dochodzi do reakcji fotoalergicznej. Alergie mogą być  spowodowane przez promienie UVA, promienie UVB lub oba rodzaje promieniowania.

Wśród substancji fotouczulających wymienić można leki. Należy uważać na antybiotyki, leki hormonalne, te stosowane w nadciśnieniu tętniczym, przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, niektóre leki moczopędne także mogą wywołać reakcje alergiczną. Przed zażyciem leków zawsze dokładnie trzeba czytać ulotkę, aby upewnić się, jakie mogą wystąpić skutki uboczne. Może to nas skutecznie uchronić przed nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Należy pamiętać, że niektóre preparaty ziołowe – głównie wyciąg z dziurawca również są fotouczulające. Po zażyciu tego rodzaju substancji ważne, aby ograniczyć kontakt ze słońcem do minimum.

Jakie są objawy alergii na słońce?

Najczęstsze objawy alergii na słońce to zmiany skórne. Często występuję pokrzywka lub pojawiają się czerwone plamy, które pokryte są pęcherzykami. Charakter grudkowy, pęcherzykowy oraz rumieniowy mają zmiany skórne, które często określa się mianem wielopostaciowych osutek świetlnych. Objawom skórnym często towarzyszą dreszcze, gorączka oraz ogólne złe samopoczucie.

Pamiętaj, że objawy nie muszą pojawić się od razu. Skóra uczula się stopniowo. Pierwsze zetkniecie z wiosennymi promieniami, nie musi mieć przykrych konsekwencji. Objawy mogą ujawnić się przy drugiej lub trzeciej ekspozycji na słońce.

Jak wygląda leczenie alergii na słońce?

Najskuteczniejsze jest zapobieganie. Podobnie jak w przypadku każdej innej alergii najlepiej jest unikać alergenu – przeczytaj, jakie są mechanizmy alergii.

Skórę należy odpowiednio ochronić przed słońcem. Alergicy powinni zakładać ubranie, które zasłoni ciało. Ochrona głowy i szyi także są ważne – sprawdzą się kapelusz lub dobrze zawiązana chusta. Kremy z wysokimi filtrami UV to podstawa. Odpowiednia suplementacja także jest pomocna – beta-karoten oraz selen chronią komórki przed promieniowaniem UV.

 Nigdy nie należy także zapominać o okularach przeciwsłonecznych. Pamiętaj, że tylko dobre jakościowo soczewki chronią oczy przed szkodliwym wpływem promieni UV. Okulary, które nie mają w sobie odpowiedniej ochrony, mogą zrobić więcej krzywdy niż pożytku.

Nie zawsze jednak możliwa będzie skuteczna ochrona. Zmiany skórne zwykle znikają samoistnie w ciągu kilku dni po ograniczeniu kontaktu ze słońcem. Leki przeciwalergiczne, czyli antyhistaminowe złagodzą swędzenie i przyspieszą proces gojenia. Warto zaaplikować na skórę maść nawilżającą oraz natłuszczającą. Jeżeli objawy nie ustępują, warto udać się do alergologa, który prawdopodobnie przepisze maść ze sterydami, która dostępna jest na receptę.

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz