Artykuł sponsorowany

Akustyka w budownictwie. Normy i przepisy

Akustyka w budownictwie. Normy i przepisy

Przepisy, do których muszą stosować się przedsiębiorcy realizujący inwestycje budowlane, wymagają od nich zwracania uwagi na coraz więcej aspektów. Obecnie liczy się nie tylko rodzaj wykorzystywanych materiałów czy bezpieczeństwo prowadzonych prac, ale także ochrona przed hałasem jak i komfort akustyczny. Kluczowym jest pomiar izolacyjności akustycznej, określony międzynarodowymi normami.

Akustyka w budownictwie – dlaczego kwestia tak jest tak ważna?

Przepisy dotyczące akustyki w budownictwie obejmują normy, które dotyczą tego, jaki hałas emituje sam budynek jak i jak konstrukcja zapewnia prawidłową izolacyjność akustyczną przegród zewnętrznych i wewnętrznych. Wprowadzenie tych dyrektyw ma na celu ochronę pomieszczeń przed hałasem dobiegającym z otoczenia jak i zapewnienia jego niskiego poziomu wewnątrz.

Izolacyjność akustyczna właściwa jest wyrażona jednoliczbowym wskaźnikiem R (w dB) i oznacza ona zdolność przegrody do przenikania przez nią dźwięków. Uwzględniając właśnie tę wartość, projektuje się wszystkie przegrody konstrukcyjne pionowe i poziome w budynku. Trzeba pamiętać, iż istnieją dwie drogi rozprzestrzeniania się dźwięku: drogą powietrzną jak i drogą materiałową poprzez pobudzenie konstrukcji budowlanej np. stropu.

Dlatego też przed oddaniem budynku do użytku należy wykonywać pomiary akustyki budowlanej. W tym celu wykorzystuje się systemy do badań izolacyjności akustycznej w skład których wchodzą dwunastościenne źródła dźwięku oraz głośniki fasadowe do badań izolacyjności od dźwięków powietrznych wewnątrz jak i na zewnątrz budynku, stukacze młotkowe do pomiarów izolacyjności od dźwięków uderzeniowych oraz jedno lub wielo-kanałowe mierniki poziomu dźwięku wraz z odpowiednim oprogramowaniem.

Istnieją różne rodzaje hałasu. Niektóre z nich zaliczane są do hałasu bytowego, komunikacyjnego, a inne powstają podczas pracy narzędzi. Zgodnie z przepisami budynki należy projektować w ten sposób, aby w ich wnętrzach panowały jak najodpowiedniejsze warunki akustyczne do tego, żeby mogli korzystać z nich ludzie” – mówi ekspert z firmy Systemy Pomiarowe.

Jakie normy dotyczą akustyki w budownictwie?

Pomiary izolacyjności akustycznej wykonywane są zgodnie z dwoma normami. Pierwszą z nich jest norma PN-EN ISO 16283. Jej kolejne części dotyczą pomiarów terenowych od dźwięków powietrznych, uderzeniowych i izolacyjności ścian zewnętrznych. Natomiast norma PN-EN ISO 10140 dotyczy pomiarów przeprowadzanych w warunkach laboratoryjnych i wymagają badań w specjalistycznych, sprzężonych komorach pogłosowych.

Akustyka budowlana musi również uwzględniać normy dotyczące warunków w samych pomieszczeniach. Najważniejsza z nich zaczęła obowiązywać z początkiem 2018 roku. Norma PN-B-02151 mówi o ochronie przed hałasem w budynkach oraz o tym, jakie warunki pogłosowe muszą obowiązywać w pomieszczeniach. Od roku 2018 przepisy te są obowiązujące dla wszystkich budowanych obiektów oraz dla tych, które są modernizowane. Podlegają nim także budynki użyteczności publicznej, a zwłaszcza szkoły, przedszkola czy ośrodki zdrowia.

Oceń artykuł (4)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz