Materiał Partnera

Akumulator – niezbędny element pojazdu. Jak o niego dbać?

Akumulator – niezbędny element pojazdu. Jak o niego dbać?

Samochody to najchętniej wybierany przez nas środek transportu. Nic dziwnego, że wszelkie usterki pojazdu są dla nas bardzo stresujące. Dlatego zawczasu warto zadbać o najważniejsze elementy naszych czterech kółek. Akumulator stanowi niezwykle istotną część auta, jednak kierowcy przypominają sobie o nim zazwyczaj, gdy pojawia się problem z odpaleniem samochodu. Co powinniśmy wiedzieć o akumulatorach samochodowych i jak dbać o ten ważny element pojazdu? Podpowiadamy.

Na akumulator zwracamy uwagę głównie zimą, wiemy bowiem, że niska temperatura nie służy tej części pojazdu. Jednak o akumulator powinniśmy dbać przez cały rok, a nie tylko, gdy na ulicach leży śnieg. Jak powinna wyglądać właściwa eksploatacja akumulatora?

Działanie akumulatora

Akumulator to forma baterii o przedłużonej trwałości, która wyróżnia się możliwością ładowania energii. Powszechnie stosowane akumulatory samochodowe posiadają dwie elektrody zanurzone w elektrolicie (zazwyczaj w kwasie siarkowym). Zasada działania akumulatora opiera się na prostej, odwracalnej reakcji, w trakcie której metaliczny ołów i tlenek ołowiu zostają zamienione w siarczan ołowiu.  Jeżeli chcemy cieszyć się sprawnie działającym akumulatorem, powinniśmy przede wszystkim kupić go w sprawdzonym miejscu, które cieszy się zaufaniem kierowców jak firma Akumulatory Sprzedaż-Serwis Roman Mąsior w Krakowie. W ofercie firmy znajdziemy akumulatory znanych i cenionych producentów, które wyróżniają się znakomitymi parametrami. Pamiętajmy, żeby dopasować właściwości akumulatora do naszego auta, a jeśli nie jesteśmy pewni, jakie urządzenie najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku, poprośmy o pomoc pracowników firmy.

Prawidłowe działanie akumulatora

Jeśli mamy odpowiednio dobrany akumulator, pora zatroszczyć się o jego jak najdłuższą żywotność. Ważne, żeby utrzymywać akumulator w czystości i regularnie sprawdzać, czy z urządzenia nie wycieka elektrolit. Gdy dysponujemy akumulatorem obsługowym, powinniśmy sprawdzać poziom płynów, a ewentualne braki uzupełnić wodą destylowaną. Pamiętajmy jednak, że najważniejsze jest niedopuszczenie do rozładowania akumulatora. Warto także zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli użytkujemy samochód sporadycznie i pokonujemy nim tylko krótkie trasy, może okazać się, że alternator nie jest w stanie odpowiednio doładować akumulatora, a wówczas bateria najpewniej straci swoje właściwości. Dlatego pamiętajmy, żeby raz na jakiś czas pokonać samochodem dłużą trasę.

Naprawa akumulatora

Bywa, że mimo starannego dbania o akumulator, urządzenie po prostu się zużyje. Nie musimy decydować się w wówczas na zupełnie nowy model – warto pomyśleć o jego naprawie. Regeneracja akumulatora to tańsze rozwiązanie, jednak pamiętajmy, aby powierzyć je w ręce sprawdzonych i doświadczonych fachowców.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz