Materiał Partnera

Akcesoria meblowe – przegląd rozwiązań

Akcesoria meblowe – przegląd rozwiązań

Kompleksowo pojmowane, współczesne meblarstwo to dziedzina produkcji dalece odbiegająca pod względem technicznym od tego, co ongiś wytwarzali stolarze meblowi. Kiedyś wystarczyło połączyć drewno z zawiasami i gałkami, czasem kawałkiem szkła, aby można było otrzymać pożądany mebel. Natomiast nowoczesne meble, poza oczywistym i niezbędnym walorem dekoracyjnym muszą przede wszystkim nieść z sobą wygodę i funkcjonalność.

To duże pole do popisu dla projektantów, którzy muszą umiejętnie połączyć estetykę i wygląd swych konstrukcji z praktycznymi technicznymi rozwiązaniami, ułatwiającymi życie użytkownikom mebli. Ponieważ rynek nie znosi pustki, więc i w tym przypadku oferuje on dziesiątki i setki różnorodnych akcesoriów umożliwiających konstruowanie i budowanie produktów meblarskich w dowolnych typach, rozmiarach i o najróżniejszych funkcjach.

Praktyczne akcesoria meblowe

– Niezawodność i wygoda mebli w dużej mierze uzależnione są od rodzaju i jakości zastosowanych w nim akcesoriów pomocniczych – mówi nam przedstawiciel firmy ALAN z Bydgoszczy, sprzedającej akcesoria meblowe. Jakie to akcesoria? Możemy je podzielić na dwie główne grupy:
  • osprzęt konstrukcyjny,
  • osprzęt towarzyszący.

W pierwszej grupie znajdują się elementy, bez których budowa mebli byłaby wręcz niemożliwa lub też ich funkcjonalność byłaby zasadniczo ograniczona. Do tej grupy zaliczymy: zawiasy, relingi, gałki, wieszaki, metalowe szuflady, prowadnice kulkowe lub rolkowe, podnośniki, ślizgacze, kółka, złącza, okucia do drzwi przesuwnych, półki na buty, podpórki do półek, drążki, nóżki, systemy cokołowe, prowadnice kabli, mocowania, zaślepki, hamulce, ograniczniki, kątowniki, wsporniki, stelaże metalowe, zamki i wiele innych. Jak widzimy, lista konstrukcyjnych akcesoriów meblarskich jest bardzo długa, co oczywiście znacznie ułatwia pracę projektantom mebli, dając im bardzo duże pole do popisu i korzystania ze swojej pomysłowości, wyobraźni i fantazji.

W grupie sprzętu towarzyszącego umieścimy akcesoria, które dla konstrukcji samych mebli nie mają żadnego znaczenia, natomiast zwiększają ich funkcjonalność. Możemy tutaj wymienić np. kosze cargo, ociekarki, organizery kuchenne, pojemniki na śmieci do zabudowy, wkłady do szuflad oraz różnego rodzaju oświetlenie meblowe, a także wbudowywane przedłużacze, gniazda i wyłączniki elektryczne.

Podstawowe materiały do produkcji mebli

Oczywiście podstawowym materiałem do produkcji mebli są płyty meblowe. Na ogół firmy prowadzące sprzedaż akcesoriów meblowych zajmują się także obróbką i dystrybucją takich płyt. W zakresie tego rodzaju usług wykonuje się:

  • cięcie płyt na wymiar,
  • oklejanie krawędzi (wąskich płaszczyzn), także metodą „airtronic”, czyli bez widocznej spoiny,
  • wycinanie otworów pod zlewozmywak,
  • łączenie blatów,
  • okuwanie drzwi przesuwnych i innych elementów meblowych.

Tego typu usługi umożliwiają budowanie niektórych mebli samodzielnie przez majsterkowiczów wedle swoich własnych projektów.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz