Materiał Partnera

Akcesoria do saun fińskich

Akcesoria do saun fińskich

Sauna fińska to niewielkich rozmiarów pokój, w którym temperatura sięga nawet 100 stopni Celsjusza. Ogrzewane kamieniami, niepodlewanymi wodą i znajdującymi się w specjalnym piecu, nazywane są inaczej saunami suchymi; wilgotność w ich wnętrzu nie przekracza 10%. Korzystanie z nich wpływa na dobre samopoczucie i jest pomocne w leczeniu wielu chorób. Jakie akcesoria powinny się w nich znaleźć?

Korzystanie z sauny fińskiej przyczynia się do poprawy stanu zdrowia i działa wspomagająco w wielu chorobach przewlekłych, takich jak na przykład reumatoidalne zapalenie stawów. Sprawdźmy, jakie są podstawowe elementy jej wyposażenia.

Serce sauny

Sercem każdej fińskiej sauny jest piec, w którym znajdują się kamienie. Nie są one polewane wodą, aby utrzymać suchość powietrza i to z ich podgrzewania właśnie bierze się w pomieszczeniu wysoka temperatura. Na rynku istnieje wiele różnego rodzaju pieców o różnej mocy oraz kubaturze, jednak najbardziej polecane są te, wykonane ze stali nierdzewnej, odporne na rdzę oraz działanie wysokiej temperatury. Posiadają specjalne panele sterowania, dzięki którym możemy regulować proces spalania, a dzięki popielnikowi bez trudu usuniemy popiół. Niektóre modele mają pojemność nawet do 120 kg kamieni. Różnego rodzaju piece oraz inne akcesoria do saun oferuje firma SF Piotr Jankowski, wiodący producent saun fińskich.

Więcej światła

Kolejnymi akcesoriami do saun fińskich będą lampy oraz elementy oświetlenia. Najbardziej popularne są lampy porcelanowe ze szklanymi kloszami, montowane do ściany oraz prostsze w swojej konstrukcji szklane klosze. Ciekawą alternatywą są kinkiety solne, które nie tylko wyglądają efektownie i tworzą przyjemne, ciepłe światło, lecz również jonizują powietrze, wytwarzając w saunie morski klimat. Dobroczynne działanie sauny możemy połączyć z koloroterapią. Różnobarwne oświetlenie w saunie zmienia nastrój i wpływa na nasze samopoczucie: niebieski kolor nas uspokoi, czerwony pobudzi do działania, zielony odpręży i zregeneruje.

Odmierzaj czas

Równie ważne w saunie fińskiej będą urządzenia pomiarowe, odmierzające czas, który spędzamy w środku pomieszczenia oraz wskazujące temperaturę. Będą to zatem klepsydry, zegary, termometry oraz higrometry. Aby jak najlepiej komponowały się z drewnianym wystrojem pomieszczenia, termometry  najczęściej posiadają obudowę wykonaną z drewna brzozowego, lipowego, sosnowego lub bukowego, podobnie jak klepsydry i higrometry.

W każdej saunie fińskiej przydadzą się również cebry, wiadra, nawilżacze i olejki. Aby umilić czas spędzony w saunie, możemy ją dodatkowo wyposażyć w głośniki.     

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz