Materiał Partnera

Akcesoria do łożysk. Przegląd rozwiązań

Akcesoria do łożysk. Przegląd rozwiązań
Aby łożyska w maszynach i urządzeniach działały prawidłowo, konieczne bywa zastosowanie dodatkowych akcesoriów łożyskowych. Ich zadaniem jest zapewnienie prawidłowego prowadzenia łożyska i zgodną z założeniami pracę jego mechanizmu. Zapraszamy do zapoznania się z zawartymi poniżej szczegółowymi informacjami dotyczącymi rodzajów i działania akcesoriów do łożysk.

Czy akcesoria są niezbędne?

Tak jak było wspomniane powyżej, bezawaryjne działanie łożysk wymaga zastosowania dodatkowych akcesoriów. Ich producentami są często firmy wyrabiające również różne rodzaje łożysk, takie jak FH Walor. Zarówno łożyska, jak i akcesoria do nich powszechnie wykorzystywane są w różnych gałęziach przemysłu, w tym w motoryzacji, rolnictwie, produkcji maszyn. To kompleksowe rozwiązania dopasowane do indywidualnych potrzeb różnych przedsiębiorstwa. Wśród najchętniej wybieranych łożysk są łożyska kulkowe, stożkowe, igiełkowe, walcowe, baryłkowe i wzdłużne. O mniej standardowe rozwiązania warto dopytywać dystrybutorów takiego osprzętu. 

Rodzaje akcesoriów do łożysk: tuleje

Jeśli chodzi o najczęściej wybierane akcesoria do łożysk, warto wymienić tu tuleje, nakrętki i podkładki. Wykorzystywane często przy montażu łożysk tocznych na wale tuleje mają kształt pierścienia. Nad zakupem i montażem tych łożysk powinni zastanowić się ci klienci, którym zależy na bezpiecznym działaniu i ekonomicznej pracy maszyn. Dzięki zastosowaniu tulei łatwiej też zamontować i demontować łożysko. Na rynku dostępne są m.in. tuleje łożyskowe wciskane i wciągane. Ten rodzaj akcesoriów do łożysk, jakim są tuleje, gwarantuje również, że zminimalizowane zostaje tarcie mechanizmu, który działa też ciszej i sprawniej niż w maszynach bez tulei, a samo łożysko jest skuteczniej chronione.

Podkładki i nakrętki

Innym rodzajem akcesoriów do łożysk są nakrętki, dzięki którym możliwe jest ustalenie położenia łożyska na wale. Z kolei podkładki to nieodzowne akcesoria dla klientów, którym zależy na efektywnym utrzymaniu łożyska w miejscu, bez ryzyka jest poluzowania się. Na rynku dostępne są różne rodzaje tych akcesoriów do łożysk, w tym m.in. nakrętki z czterema wycięciami na obwodzie oraz podkładki zębate i dystansowe. Przy wyborze potrzebnych akcesoriów warto też zwrócić uwagę na to, by były to wyroby najwyższej jakości, wykonane z najlepszych materiałów oraz pochodzące od uznanych producentów. Na szczęście takie produkty są dziś łatwo dostępne na rynku dla osób poszukujących doskonałej jakości akcesoriów do łożysk.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz