Artykuł sponsorowany

Agregaty wody lodowej i ich znaczenie w procesach klimatyzacji

Agregaty wody lodowej i ich znaczenie w procesach klimatyzacji

Agregat (chiller, wytwornica) wody lodowej, jest jednym z najczęściej wykorzystywanych źródeł chłodu w systemach klimatyzacyjnych oraz instalacjach chłodniczych w przemyśle. Agregat chłodniczy pozwala obniżyć temperaturę czynnika ziębniczego, czyli wody lub wody z glikolem, do poziomu umożliwiającego odbiór ciepła z wewnętrznych urządzeń klimatyzacyjnych.


Rodzaje agregatów wody lodowej

Wyróżnia się 2 rodzaje wytwornic wody lodowej: agregaty ze skraplaczem chłodzonym powietrzem oraz ze skraplaczem chłodzonym cieczą. Skraplacz chłodzony powietrzem instalowany jest we wspólnej obudowie z pozostałymi elementami agregatu na zewnątrz klimatyzowanego budynku. Chillery tego typu cieszą się największą popularnością, co wynika z licznych zalet, w tym jego niewielkiej budowy oraz niskich kosztów zakupu i montażu urządzania. Niestety, mają też swoje wady, z których najpoważniejszą jest ograniczony zakres temperatury pracy. Agregaty wody lodowej ze skraplaczem chłodzonym cieczą występują w dwóch wersjach: ze zraszaniem wodnym i w wersji suchej (tzw. dry-coolery). Takie agregaty są zdolne do pracy przy dowolnej temperaturze zewnętrznej, wymagają minimalnej ilości czynnika chłodniczego, a ich pracy nie towarzyszy wysoki hałas.


Instalacja wody lodowej jako tańsza alternatywa klimatyzacji freonowej

Systemy klimatyzacji, wykorzystujące agregaty wody lodowej, budową i sposobem działania przypominają instalacje centralnego ogrzewania. Różnica polega na rozprowadzaniu w instalacji nie gorącej, ale bardzo zimnej wody. Dotarłszy do odbiorników (klimakonwektorów) wewnątrz pomieszczeń, woda odbiera ciepło z ich otoczenia. Ogrzana o około 5-6oC woda wraca do agregatu (wymiennika ciepła), gdzie jest ponownie schładzana i cały proces powtarza się. Budowa systemu klimatyzacji chłodniczej tego typu wymaga użycia więcej armatury niż klasyczny system freonowy, a także pompy, wymuszającej krążenie w obiegu wody lodowej pod ciśnieniem.

Stworzenie klimatyzacji z agregatem wody lodowej jest wymagającym zadaniem, jednak niewątpliwie opłaca się, zwłaszcza gdy zachodzi konieczność chłodzenia obiektów o bardzo dużej powierzchni – przekonuje nasz rozmówca z firmy Termo Technika. Instalacje tego typu są tanie w utrzymaniu, gdyż energia elektryczna potrzebna jest wyłącznie do zasilania pomp i sterowników.


Podsumowując, agregat wody lodowej jest podstawowym urządzeniem w pośrednich układach klimatyzacji oraz układach chłodzenia wykorzystywanych w procesach technologicznych, głównie w przemyśle spożywczym. Aby spełniał swoje funkcje prawidłowo, powinien być dobrany do występujących w danym zastosowaniu obciążeń chłodniczych. Istotny jest również prawidłowy dobór pozostałych, współpracujących z nim elementów instalacji, w tym klimakonwektorów, automatyki sterującej i zabezpieczającej oraz poprawny montaż wszystkich urządzeń.

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz