Artykuł sponsorowany

Agregaty uprawowo-siewne. Funkcje i budowa

Agregaty uprawowo-siewne. Funkcje i budowa

Agregaty uprawowo-siewne to funkcjonalne połączenie wielu maszyn uprawowych. O ich zastosowaniu i budowie piszemy w artykule.

Pomysł agregatowania narzędzi nie jest nowością. Metody łączenia kilku urządzeń w jeden praktyczny zestaw są znane od lat i praktykowane przez producentów sprzętu rolniczego. Agregaty uprawowe przyczyniają się do obniżenia kosztów produkcji, dzięki zmniejszeniu liczby przejazdów roboczych, oszczędności czasu i paliwa.

Praktyczne zastosowanie agregatów

Agregaty uprawowo-siewne służą przygotowaniu różnych rodzajów gleb pod siew. Ich zadaniem jest spulchnianie i wyrównywanie górnej warstwy gleby, ale też rozbijanie i kruszenie zaskorupiałej powierzchni pola oraz ugniatanie podłoża dla stworzenia optymalnych warunków do wschodów roślin uprawnych. Dzięki tym zabiegom, gleba uzyskuje właściwą wartość strukturalną, umożliwiającą bezproblemowe przenikanie powietrza, wody i ciepła od góry, a także podsiąkanie wód gruntowych od dołu, wprost do układów korzennych roślin.

Zestawy agregacyjne znajdują użytek również przy wyciąganiu chwastów rozłogowych, niszczeniu chwastów nasiennych, spulchnianiu ściernisk i przygotowaniu roli do siewu po orce bądź głęboszowaniu. 

Ponadto, można je stosować do mieszania nawozów z glebą oraz innych prac związanych z uprawą roli. Właściwe zastosowanie agregatu to gwarancja przygotowania gleby pod siew oraz uzyskania równomiernego wschodów i wzrostu roślin uprawnych – komentuje ekspert firmy Agromarket spod Poznania, prowadzącej sprzedaż profesjonalnych maszyn rolniczych.

Budowa agregatu uprawowo-siewnego

Agregaty uprawowe składają się przeważnie z brony wyposażonej w zęby sprężyste, sekcję talerzowe lub aktywne elementy robocze oraz z wałów kruszących lub ugniatających. W tylnej części agregatu znajduje się hydrauliczny wydźwig do zawieszenia siewnika. Są też agregaty uprawowo-siewne z systemem stałego sztywnego połączenia tych dwóch elementów. Do budowy ramy można wykorzystać np. kształtowniki, a wał wykonuje się zazwyczaj z płaskowników , kształtowników bądź rur grubościennych. ,,Agregaty mogą się od siebie różnić parametrami technicznymi, wymiarami i obecnością poszczególnych elementów – talerzy uprawowych, włók, wałów doprawiających czy kultywatorów” – dodaje specjalista Agromarket.

Szukając agregatów, najlepiej korzystać z produktów gotowych, wykonanych z wysokogatunkowych materiałów oraz podzespołów. Pozwala to na zoptymalizowanie masy i gabarytów całego zestawu, przy zachowaniu odpowiedniej wytrzymałości, a tym samym umożliwia właściwe wykorzystanie mocy ciągnika. Agregaty spełniające wymagania rozwijającego sie rolnictwa, trwałe i niezawodne w działaniu, można znaleźć w ofercie firmy Agromarket.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz