Artykuł sponsorowany

Agregaty talerzowe używane w rolnictwie

Agregaty talerzowe używane w rolnictwie

Maszyny rolnicze są niezbędne w nowoczesnym gospodarstwie rolnym. Dzięki nim nie tylko praca jest szybsza i dokładniejsza. Poprawia się też komfort rolnika oraz zwiększa się wydajność działania. Nowoczesne rolnictwo wykorzystuje wiele metod uprawowych oraz hodowlanych, a to oznacza zapotrzebowanie na wyspecjalizowane maszyny. Jedną z nich jest agregat talerzowy, wykorzystywany do spulchniania roli.

Maszyny w rolnictwie

Maszyny rolnicze funkcjonują na wsi już od wielu stuleci, o ile można tak nazwać prymitywne sochy czy brony ciągnięte przez konie. Te bardziej zaawansowane konstrukcje, które miały na celu ułatwienie pracy rolnika, pojawiły się o wiele później, bo dopiero w XIX stuleciu. Kilka spośród marek założonych właśnie wtedy istnieje do dziś, nadal ciesząc się doskonałą opinią rolników. W produkcji maszyn rolniczych swój udział mają również koncerny samochodowe, wychodzące ze swoją ofertą do wielu grup odbiorców. Ilość wyspecjalizowanego sprzętu rolniczego jest ogromna, o czym może świadczyć oferta dystrybutora Power Farm. W praktycznie każdym rodzaju produkcji rolnej, począwszy od upraw zbóż, przez warzywa, sadownictwo, aż po hodowlę trzody chlewnej i drobiu, można zastosować odpowiedni asortyment. Poza tym dla zainteresowanych są dostępne równe przetwórnie domowe, systemy nawadniania, deszczownie i wiatrownie do pozyskiwania energii oraz dziesiątki innych rozwiązań. To one sprawiają, że produkcja jest łatwiejsza i bardziej wydajna. 

Agregaty talerzowe i ich rola w uprawie gleby

W szerokim asortymencie maszyn dla rolników istotną rolę pełnią agregaty talerzowe. Są one maszynami rolniczymi, których zadaniem jest kompleksowe rozdrabnianie i spulchnianie gleby. Taki zabieg jest niezbędny w celu stworzenia lepszych warunków rozwojowych uprawianym gatunkom roślin. Zbyt gęsta, zbita gleba nie tylko nie dostarcza tlenu i wody do korzeni, ale też utrudnia rozrost tych ostatnich. Wśród wielu typów agregatów modele talerzowe wyróżniają się charakterystyczną konstrukcją, w której najistotniejszym elementem jest seria metalowych talerzy. Umieszczone jeden za drugim, prostopadle do podłoża, podczas przejazdu maszyny przecinają skiby na małe kawałki. Maszyny tego typu często są zaliczane do grupy uprawowo-siewnych, gdyż stanowią połączenie brony talerzowej z siewnikiem. Dzięki temu mogą jednocześnie wykonywać dwie czynności, oszczędzając liczbę przejazdów na polu i czas rolnika. Agregaty talerzowe mogą też pełnić rolę maszyn ścierniskowych. Przy zachowaniu dużych odstępów między zębami doskonale radzą sobie na polach o dużej pozostałości roślinnej. Wklęsłe talerze, umieszczone w rzędzie za podcinaczami, wyrównują powierzchnię pola. Inne zastosowania agregatów talerzowych to kruszenie brył, spulchnianie zaskorupionych gleb, niszczenie chwastów czy mieszanie nawozów z glebą.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz