Materiał Partnera

Agencje nieruchomości. Dlaczego warto zdecydować się na zawarcie umowy na wyłączność przy sprzedaży domu/mieszkania?

Agencje nieruchomości. Dlaczego warto zdecydować się na zawarcie umowy na wyłączność przy sprzedaży domu/mieszkania?

Każdą nieruchomość można sprzedać na rozmaite sposoby, które odznaczają się różną skutecznością. Niektórzy zbywcy wolą sprzedaż bezpośrednią, inni zaś decydują się na współpracę z kilkoma agencjami jednocześnie. Tylko nieliczni sprzedający powierzają znalezienie kupca na dom/mieszkanie wybranemu pośrednikowi. Tymczasem jest to jeden z najlepszych sposobów na szybką i satysfakcjonującą sprzedaż nieruchomości. Dlaczego?

Zalety umowy na wyłączność

W branży nieruchomości umowa na wyłączność oceniana jest jako najbardziej efektywna, jeżeli chodzi o sprzedaż lub wynajem. Wydawać by się mogło, że prezentacja jednej oferty przez kilka agencji jest dla klienta korzystna. To nie do końca prawda. Fakt, że ogłoszenie widnieje na kilku stronach nie oznacza, że będzie cieszyło się ono większym zainteresowaniem ze strony potencjalnych kupców. W większości przypadków są oni wręcz zdziwieni, kiedy przeglądając sieć, trafiają na różne zdjęcia, opisy i cenę dokładnie tego samego domu czy mieszkania.  

Jak informuje pani Marta Czarny – agentka nieruchomości RE/MAX Speedway – podpisanie umowy na wyłączność pozwala klientowi uniknąć podobnego chaosu informacyjnego. Agent dokłada wszelkich starań, by jak najlepiej zaprezentować sprzedawaną nieruchomość i zapewnić ofercie szeroki marketing. Dzięki temu przygotowane przez niego ogłoszenie jest dla osób zainteresowanych przejrzyste, czytelne, wiarygodne i atrakcyjne. To ważne, ponieważ niezbyt estetyczne zdjęcia nieruchomości, potrafią skutecznie zniechęcić potencjalnego kupca do oględzin domu/mieszkania.

I jeszcze więcej korzyści…

Współpraca z jedną, sprawdzoną agencją nieruchomości to dla klienta duża oszczędność czasu. Wszystkimi sprawami związanymi ze sprzedażą zajmuje się pośrednik. Do jego zadań należy nie tylko przygotowanie oferty, ale też aktywne poszukiwanie kupców, prezentacja obiektu i załatwianie niezbędnych formalności. Klient natomiast otrzymuje regularne raporty z pracy agenta, które są dowodem na jego zaangażowanie.

Dobre biura nieruchomości stosują różnorodne techniki sprzedaży, co przyczynia się do dużej liczby zrealizowanych transakcji. Najlepsze agencje decydują się na pobranie prowizji tylko od Sprzedającego. Dlaczego? Kupujący wykaże większe zainteresowanie daną ofertą, jeśli będzie miał świadomość, że nie zostanie dodatkowo obciążony  za pracę pośrednika. Umowa na wyłączność ogranicza klientom jedynie możliwość powierzenia sprzedaży innym agencjom nieruchomości. Jak widać, nie wpływa jednak negatywnie na powodzenie całego przedsięwzięcia. W większości przypadków umożliwia błyskawiczną sprzedaż domu/mieszkania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz