Artykuł sponsorowany

Agencja celna – jakie prace można jej zlecić?

Agencja celna – jakie prace można jej zlecić?

Przedsiębiorstwa prowadzące import lub eksport towarów muszą realizować szereg formalności związanych z odprawą celną. Aby uniknąć czasochłonnych i skomplikowanych procedur, można oddelegować część zadań agencji celnej, która wystąpi przed Urzędem Celnym w imieniu przedsiębiorcy. Jak to wygląda w praktyce? Na czym polega praca agencji celnych i jakie zadania możemy jej zlecić?

Czym jest agencja celna?

Urząd Celny to instytucja państwowa, zaś agencja celna to prywatne przedsiębiorstwo wyspecjalizowane w pośrednictwie między Urzędem Celnym a podmiotami prawnymi i osobami fizycznymi. Współpraca z agencją nie jest zatem przymusowa, niemniej skorzystanie z jej usług pozwala oszczędzić wiele czasu i nerwów.
Licencjonowani agenci celni dysponują wiedzą z zakresu prawa celnego i posiadają dostęp do specjalistycznego oprogramowania, które jest niezbędne do wykonania czynności związanych z odprawą celną. Co więcej, pozostają na bieżąco z dynamicznie zmieniającymi się przepisami i procedurami. Przedsiębiorca, niezorientowany w specyfice działań sektora celnego, może mieć duże problemy ze zrozumieniem przepisów i bieżącym śledzeniem zmian w zapisach prawnych.

Zadania agencji celnej

Powierzając sprawy formalne agencji, rola importera / eksportera ogranicza się do przekazania faktur handlowych, listy towarów oraz upoważnienia. Agencja celna we własnym zakresie wykonuje następujące czynności:

- przygotowuje dokumenty do odprawy,
- zgłasza przewożone towary do Urzędu Celnego,
- oblicza kwoty należności przywozowych / wywozowych i wykazuje je w zgłoszeniu celnym,
- tworzy deklarację INTRASTAT lub deklarację związaną z podatkiem akcyzowym,
- wnioski i odwołania do Urzędu Celnego.

Dobra agencja wykonuje także inne prace dodatkowe. Przykładowo, Agencja Celna Sped Trans II Barbara Kapusta  wykonuje wszystkie czynności, które związane są z daną procedurą celną.
Część agencji celnych zajmuje się także działalnością spedytorską – warto sprawdzić zakres działań agencji i wybrać tę, która prezentuje najbardziej kompleksową ofertę.

Skład celny

Z usługami Agencji Celnej wiąże się skład celny, dlatego warto poznać zasady jego funkcjonowania. Według definicji skład celny to miejsce, które uzyskało pozwolenie organu celnego i podlega jego bezpośredniej kontroli. Skład celny służy do magazynowania towarów i daje możliwość odroczenia zapłaty należności celno-podatkowych. Umieszczając towary w składzie możemy przełożyć czas zapłaty należności celnych za przewożone produkty. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz