Artykuł sponsorowany

Adwokat Ewa Andrzejewska: Poznaj najważniejsze informacje dotyczące intercyzy

Adwokat Ewa Andrzejewska: Poznaj najważniejsze informacje dotyczące intercyzy

Intercyza małżeńska to dokument prawny, który reguluje sytuację majątkową małżonków w trakcie trwania małżeństwa i po jego zakończeniu. Jest ona szczególnie ważna dla par, które chcą w sposób precyzyjny ustalić zasady rozliczania się z dochodów i wydatków czy też określić swoje obowiązki i uprawnienia w związku z majątkiem. Dlaczego decydując się na intercyzę, warto skorzystać z pomocy Adwokat Ewy Andrzejewskiej?

Czym jest intercyza małżeńska?

Intercyza małżeńska, zwana formalnie umową o ustanowienie rozdzielności majątkowej, to umowa małżeńska, której celem jest ustalenie między małżonkami umownego ustroju majątkowego, ponieważ z mocy prawa z dniem zawarcia związku małżeńskiego powstaje między małżonkami ustrój wspólności majątkowej. Gdy z różnych względów małżonkowie chcą to zmienić mogą udać się do notariusza celem zawarcia w/w umowy.

W zależności od ustaleń może to być umowa rozszerzająca wspólność majątkową, ograniczająca wspólność majątkową, ustanawiająca rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków. Chociaż intercyza małżeńska może wprowadzić rozdzielność majątkową, są to dwa różne sposoby na regulowania sytuacji majątkowej małżonków. Rozdzielność majątkowa jest stanem prawnym, w którym majątek małżonków jest rozdzielony, a więc każdy małżonek posiada własny majątek i jest odpowiedzialny tylko za swoje zobowiązania.

Kiedy zdecydować się na intercyzę?

Intercyza małżeńska może być zawarta w każdym momencie przed ślubem lub podczas trwania małżeństwa. Najlepiej jednak jest zawrzeć ją przed ślubem, aby uniknąć ewentualnych problemów prawnych oraz emocjonalnych w przypadku rozwodu. W każdym przypadku ważne jest, żeby obie strony były świadome zobowiązań i konsekwencji zawarcia umowy, a także, aby uzyskać poradę prawną przed podpisaniem umowy, w miejscu takim jak Kancelaria Adwokacka Ewy Andrzejewskiej w Białymstoku. Na intercyzę zazwyczaj decydują się pary, które chcą mieć większą kontrolę nad swoim indywidulanym majątkiem. To także częste rozwiązanie, gdy jeden z małżonków prowadzi własną działalność, mające na celu ochronę majątku drugiego małżonka i tym samym zabezpieczenie interesów rodziny.

Co powinna zawierać intercyza małżeńska?

Skonsultowanie umowy małżeńskiej z adwokatem jest ważne, ponieważ zapewnia on profesjonalną poradę prawną i pomoc w interpretacji przepisów prawnych. Adwokat Ewa Andrzejewska może pomóc w uniknięciu niejasności lub nieporozumień dotyczących zobowiązań i konsekwencji zawarcia intercyzy. Dodatkowo może zapewnić, że intercyza jest zgodna z prawem oraz odpowiednio dostosowana do indywidualnych potrzeb oraz sytuacji każdej ze stron.

Istotne jest to, aby wiedzieć, że ustanowienie rozdzielności majątkowej nie jest równoznaczne z podziałem majątku wspólnego, o ile strony zdążyły takiego majątku się dorobić. Jest niezbędnym krokiem, aby bez rozwodu czy separacji, możliwe było podzielnie majątku wspólnego.

Umowa majątkowa małżeńska musi być zawarta w formie aktu notarialnego. Warto jednak przed udaniem się do notariusza skonsultować jej zapisy i ich skutki z adwokatem zajmującym się prawem rodzinnym.

W przypadku zaistnienia ważnych przyczyn każdy z małżonków może żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej. Sytuacje, gdy potrzebne jest orzeczenie Sądu to brak zgody jednego z małżonków na zawarcie umowy majątkowej u notariusza lub konieczności ustanowienia rozdzielności majątkowej z datą wsteczną.

Opracowanie:
Białystok, św. Mikołaja 1 lok. 14
tel. 85 744 29 11
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz