Materiał Partnera

Adaptacja projektu typowego domu jednorodzinnego

Adaptacja projektu typowego domu jednorodzinnego

Jeśli nie chcemy tworzyć oryginalnego projektu domu jednorodzinnego, ale skorzystać z projektu znajdującego się w portfolio wybranego przez nas architekta, musi on przeprowadzić adaptację projektu typowego pod kątem możliwości działki i potrzeb przyszłych mieszkańców. Jak wygląda taki proces i co może zostać zmienione?

Standardowe rozwiązanie do indywidualnych potrzeb

Jeśli nie mamy konkretnej wizji, jak ma wyglądać nasz dom, możemy zdecydować się na coś z katalogu biura projektowego. Propozycje te mają pewne założenia - należą do nich ilość pomieszczeń, ich rozmieszczenie i wielkość, ilość otworów okiennych, poprowadzenie instalacji itp. Robione są pod konkretną działkę o określonych parametrach (obok jej wielkości są to m.in. kąt padania światła słonecznego czy wilgotność terenu). Wreszcie zaprojektowana tak budowa ma swoją wycenę, na którą składa się m.in. koszt materiałów budowlanych i wykończeniowych.

Gdy któryś z projektów szczególnie nam się spodoba, ale mimo wszystko brakuje mu czegoś, co jest dla nas ważne - na przykład dodatkowej łazienki czy garderoby - architekt dostosuje go do naszych potrzeb. Tak samo elastycznie - przynajmniej do pewnego stopnia - może podejść do jego ceny. Zmniejszając kubaturę pomieszczeń czy stosując tańsze zamienniki użytych do hipotetycznej wyceny materiałów może zaprojektować dom na miarę naszych możliwości finansowych. Te zmiany w gotowym już projekcie, które mają za zadanie przystosowanie go do potrzeb indywidualnego inwestora, nazywane są adaptacją projektu typowego.

Bogate portfolio projektów domów jednorodzinnych posiada Pracownia Projektowa Kreska Joanna Mazurek. Możemy spodziewać się tam adaptacji projektu typowego domu, dopasowując jego cechy nie tylko do możliwości działki, ale też naszych własnych potrzeb i budżetu.

Architekt na wszystkich etapach

Gdy zlecimy adaptację projektu typowego, powinniśmy spodziewać się naniesienia oczekiwanych przez nas zmian. Czasem nie wszystkie są możliwe, np. ze względu na charakter działki - wtedy architekt zaproponuje nam alternatywne rozwiązanie.

Nowy projekt powinien być dostosowany do warunków zabudowy na danym terenie. Dodatkowo projektant przygotowuje projekt zagospodarowania działki z częścią opisową i innymi dokumentami wymaganymi przy złożeniu wniosku o pozwolenie na budowę. Architekt ma też wiedzę, jak redagować pisma i przygotować wszystko pod wnioskowanie o pozwolenie na budowę.

Ważne i nieważne zmiany

Zmiany w projekcie pojawiają się  czasem dopiero w trakcie budowy.  Nazywa się je "ustępstwami". Mogą być istotne albo nieistotne - wiedzę o tym, do jakiej kategorii należą i jakich formalności trzeba dopełnić (lub nie), by je przeprowadzić, będzie posiadał kompetentny architekt. Szczególnie newralgiczne są kwestie wpływające na kubaturę budynku czy zagospodarowanie działki. W takich przypadkach nie mówimy już o adaptacji projektu typowego, a o projekcie zamiennym. W wykonaniu obu pomoże nam zaufane biuro projektowe.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz