Artykuł sponsorowany

Ablacja serca – sposób na powrót do zdrowia i nową jakość życia

Ablacja serca – sposób na powrót do zdrowia i nową jakość życia

Arytmia to jedno z najczęściej występujących zaburzeń pracy serca, które mogą przyjąć różnoraką formę. Leczenie arytmii zależy od właściwie postawionej diagnozy i oceny jak groźna może być ona dla pacjenta. Bardzo często bowiem objawy arytmii są niezwykle uciążliwe i prowadzą do różnego rodzaju powikłań, a niekiedy stanowi ona także zagrożenie dla życia pacjenta. Dlatego też w przypadku jej zdiagnozowania zazwyczaj konieczna staje się ablacja, stanowiąca najskuteczniejszą metodę leczenia wykorzystywaną w terapiach zaburzeń rytmu serca.

Kilka słów o ablacji

Kołatania serca i jego przyspieszone lub nierówne bicie, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, uczucie osłabienia to tylko niektóre przykłady typowych objawów arytmii, zaś ich przyczyną mogą być problemy umiejscowione w przedsionkach serca (np. migotanie przedsionków) lub w jego komorach (arytmie komorowe, które mogą prowadzić do zatrzymanie krążenia). Warto przy tym pamiętać, że określenie konkretnego rodzaju arytmii jest niezbędne w celu dobrania odpowiedniej metody leczenia osoby chorej. Jednym z najskuteczniejszych zabiegów wykonywanych u osób z różnymi rodzajami arytmii serca jest ablacja serca, którą przeprowadza się np. w przypadku pozawałowego częstoskurczu komorowego, trzepotania i migotania przedsionków lub częstoskurczu węzłowego nawrotnego. Zabieg ablacji polega na zniszczeniu fragmentów tkanek mięśnia sercowego powodujących zaburzenia rytmu serca i wytworzenie w tym miejscu blizn, co uniemożliwi przewodzenie nieprawidłowych sygnałów elektrycznych w sercu. Przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegu ablacji jest przede wszystkim ciąża oraz zaburzenia krzepliwości krwi.

Rodzaje ablacji

Ablacja to zabieg polegający na zniszczeniu ognisk arytmogennych, który wykonują lekarze kardiolodzy, tacy jak Małgorzata Muzolf Prywatny gabinet lekarski. Warto jednak pamiętać, że można przeprowadzić go kilkoma odmiennymi metodami, z których wymienić należy:

  • metodę przezskórną (mniej inwazyjną) – gdzie w okolicy pachwinowej wprowadza się do tętnicy lub żyły udowej specjalny cewnik z elektrodą, który zostaje skierowany drogą naczyń krwionośnych do serca. Elektrody połączone są z komputerem umożliwiającym ocenę czynności elektrycznej serca, co pozwala zlokalizować miejsca wywołujące arytmię. Kiedy kardiochirurg zlokalizuje ognisko problemu „wypala” fragment serca prądem o częstotliwości radiowej, co zapobiega generowaniu się kolejnych fal impulsów będących przyczyną arytmii. Jest to tzw. ablacja RF (skrót RF – pochodzi od ang. „radiofrequency”). Inną odmianą metody przezskórnej jest krioablacja, gdzie zamiast ciepła stosuje się zamrażanie nieprawidłowych tkanek. Niekiedy także do tego celu wykorzystywana jest także metoda laserowa,
  • metodę chirurgiczną – wymagającą rozcięcia klatki piersiowej. Zabieg ten najczęściej przeprowadza się w oparciu o tzw. procedurę Maze. Jest ona wykorzystywana zazwyczaj przy okazji operacji na otwartym sercu, która przeprowadzana jest z innego powodu (np. wszczepienia bajpasów). W tym przypadku w górnych partiach serca wykonuje się stosunkowo nieduże nacięcia, które następnie się zszywa, w wyniku czego powstaje blizna uniemożliwiająca przewodzenie nieprawidłowych sygnałów elektrycznych w sercu. Niekiedy podczas zabiegu wykorzystuje się przezskórną ablację w połączeniu z procedurą Maze.

Ablacja to wyjątkowo bezpieczna i skuteczna metoda leczenia arytmii, która bardzo często przynosi zdecydowanie lepsze wyniki niż ma to miejsce w przypadku działania farmakologicznego, przy czym sposoby leczenia zaburzeń rytmu serca zależą przede wszystkim od rodzaju arytmii, jej nasilenia oraz występujących objawów. Niemniej jednak należy pamiętać, że walka z arytmią to nie tylko przyjmowanie leków i zabiegi operacyjne, gdyż w tym przypadku niezwykle ważna jest także zmiana stylu życia oraz dbałość o odpowiednią dietę, co sprawi że szanse na powrót do zdrowia i nową jakość życia pacjenta znacznie wzrosną.

Opracowanie:
Olsztyn, Pana Tadeusza 6 lok. 2
tel. 606 317 597
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz