9 zaskakujących faktów na temat kotów

9 zaskakujących faktów na temat kotów

Na początku roku obchodzimy Światowy Dzień Kota, który wypada 17 lutego. Z tej okazji sprawdź, czego nie wiesz na temat kotów. Dla kociar i kocich wielbicieli ciekawostki nie będą pewnie żadną nowością, jeśli jednak z dachowcami nie masz nic wspólnego lub dopiero marzysz o zakupie lub adopcji kociaka, przeczytaj, co warto wiedzieć o tych interesujących zwierzakach. Dowiedz się, za co kochamy koty.

1. Kot ma wielkie oczy

Oczy u kotów są nieproporcjonalnie duże, ponieważ koci przodkowie musieli przystosować się do polowania w ciemnościach. Co ciekawe, koty lepiej rozróżniają kształty i ruch, niż dostrzegają szczegóły. Zastanawiasz się, jak widzi kot? Zaskakujące może być to, że koty inaczej niż ludzie postrzegają świat – nie widzą w ogóle koloru czerwonego i słabo odróżniają zieleń. Poza tym nie widzą ostro w dziennym świetle i nie dostrzegają przedmiotów znajdujących się bardzo blisko. Do wyczuwania bliskich obiektów wykorzystują wibrysy, czyli wąsy. Mają też doskonale rozwinięty węch.

2. Nie zawsze spada na cztery łapy

Czy wiesz, że koty mają więcej kości niż człowiek, a aż 40 z nich znajduje się w ogonie? Kot nie zawsze spada na cztery łapy, szczególnie z dużej wysokości, natomiast w czasie wykonywania obrotu wykorzystuje długi ogon. Koty uwielbiają się chować, a ze względu na swoją budowę bez problemu wciskają się nawet w wąskie szczeliny, dlatego zawsze miej oko na swojego pupila.

3. Kot, który leczy

Z chęcią szukasz w sieci zdjęć i filmików ze śmiesznymi kotami? Nie od dziś wiadomo, że koty poprawiają nastrój. Uwielbiamy koty za słodki wygląd, jednak czy wiesz, że te futrzaki korzystanie oddziałują na nasze samopoczucie nie tylko dzięki wielkim oczom? Kot jonizuje powietrze i w ten sposób wyłapuje jony dodatnie, które źle wpływają na układ nerwowy. Głaskanie i miauczenie kota uspokaja i normalizuje ciśnienie krwi, więc właścicieli dachowców rzadziej dotykają zawały serca. Niektórzy uważają, że koty potrafią zlokalizować miejsce bólu u właściciela, ogrzewają je i w ten sposób pomagają pozbyć się dolegliwości.

kot

4. Polowanie tylko dla przyjemności

Twój kociak wychodzi na dwór, a później przynosi ci pod drzwi martwe myszy? Niestety nie jest to oznaka oddania wobec właściciela czy chęć zaspokojenia głodu. Koty łapanie myszy i ptaków traktują zazwyczaj jako zabawę i robią to dla czystej przyjemności. Zwykle nie zjadają ofiary, bo w domu czeka na nie miska pysznej kociej karmy.  

5. Słodkie kocie łapki

Wielbiciele kotów zwracają uwagę na ich urocze oczy i łapki. Czy wiesz, że poduszki na łapach przed wszystkim pomagają zwierzęciu regulować temperaturę ciała? Koty mają z przodu pięć palców, a z tyłu jedynie cztery. Koty uwielbiają ugniatanie łapkami, co związane jest z nawykiem z dzieciństwa, gdy kociaki ugniatają sutki kociej mamy.

śmieszne koty

6. Słodki smak nie dla kota

Koty nie mają receptorów słodkiego smaku, dlatego nie ma sensu podawać im słodkich potraw. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że ssaki te są mięsożercami. Pamiętaj, by nigdy nie dawać pupilowi gorzkiej czekolady, która dla kotów, podobnie jak dla psów, może być trująca. Zdecydowanie lepiej daj kocurowi kawałek mięsa, najlepiej surowego. Gryzienie surowych kawałków pomoże zadbać o zdrowe dziąsła i zęby.

7. Uwielbienie do pudełek

Nie wiesz, co robią koty najczęściej? Śpią i uwielbiają się chować, szczególnie do szuflad czy innych ciasnych miejsc. Uwielbieniem darzą wszelkiego rodzaju pudełka, w których nawet mimo małych rozmiarów próbują ułożyć się do snu. Prawdopodobnie chowanie się jest sposobem na stres, a małe wymiary kryjówki pomagają zachować ciepło w czasie drzemki. Inną metodą na rozładowanie stresu jest zakup drapaka dla kota, który również może stać się miejscem do spania i zabaw.  

kot w pudełku

8. Idealne imiona dla kotów

Koty lubią syczące głoski, dlatego dobrze wybrać imię, którego brzmienie jest jak najbardziej szeleszczące dla uszu. Taki wyraz kot najszybciej zapamięta. Gdy uczysz pupila, wołaj go po imieniu tuż przed podaniem karmy. Taki sposób kojarzenia zadziała najlepiej.  

9. Kot we śnie

Kot najchętniej przespałby cały dzień. Czarny kot kojarzy się z pechem, a co oznacza pojawienie się go we śnie? Według senników kot symbolizuje zbliżające się niebezpieczeństwo. Jedocześnie taki sen może być przestrogą przed spotkaniem z fałszywą osobą.

A Ty, co wiesz na temat kotów?  

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (16)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz