Artykuł sponsorowany

6 sposobów na sprawny układ kierowniczy w samochodzie

6 sposobów na sprawny układ kierowniczy w samochodzie

Niezawodny układ kierowniczy to jeden z podstawowych elementów decydujących o bezpieczeństwie prowadzeniu pojazdów. Żeby jednak uniknąć jego usterek, trzeba wiedzieć, jak o niego dbać. Zapobieganie awarii opiera się głównie na odpowiedzialnej obsłudze auta i reakcjach na niepokojące zmiany. Poznaj 6 podstawowych sposobów na zachowanie sprawności układu kierowniczego w samochodzie!

Warto zmienić nawyki

Niestety, największym zagrożeniem dla samochodu często jest sam kierowca. Usterki wynikające z braku ludzkiej odpowiedzialności są niezwykle częste. Głównym sposobem na sprawny układ kierowniczy jest racjonalny styl jazdy. Należy unikać wyraźnych nierówności, takich jak krawężniki i wysokie podjazdy. Jeśli trzeba przez nie przejechać, warto zwolnić i zachować szczególną ostrożność. Podobnie jest w przypadku przekraczania progów zwalniających.

Ważne jest również, żeby nie eksploatować układu kierowniczego bez powodu. Kręcenie kierownicą podczas stania w miejscu jest dozwolone wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, czyli np. podczas ugrzęźnięcia lub próby wyjechania z wyjątkowo niekomfortowego parkingu. Błędem jest natomiast obracanie kierownicy jeszcze przed ruszeniem, ponieważ każdy taki ruch obciąża cały układ kierowniczy.

Warto obserwować samochód

Dobry kierowca to kierowca, który bardzo dobrze zna swój samochód. Powinien więc rozpoznać, kiedy samochód niewłaściwie reaguje na wykonywane ruchy kierownicą. Zarówno brak skrętu kół przy mocnych skrętach kierownicą, jak i niekontrolowane znoszenie samochodu na pobocze przy braku skrętu kierownicą powinny wzbudzić duży niepokój i skłonić do niezwłocznej wizyty u mechanika samochodowego.

Kierowca powinien też rozpoznawać nietypowe odgłosy wydawane przez samochód. Jeśli pojawia się problem w układzie kierowniczym, często mogą towarzyszyć mu charakterystyczne stuki. Są słyszalne głównie podczas manewru skręcania lub podczas jazdy po nierównym podłożu, kiedy dodatkowo może wystąpić problem z zapanowaniem nad kierownicą.

Warto okazać pojazdowi troskę

Istnieją elementy układu kierowniczego, których osłabienie postępuje tygodniami, a nawet miesiącami. Dla kierowcy nie są uciążliwe, dlatego często odkłada naprawę. To błąd! Jedna usterka pociąga za sobą kolejne. Każdy problem należy rozwiązać jak najszybciej w profesjonalnym warsztacie samochodowym, takim jak np. Joachim Podleśny Warsztat mechaniczny w Katowicach.

Jeśli natomiast chce się dokonać zmian w samochodzie, to należy zrobić to z rozmysłem lub poprosić o pomoc specjalistę. Ingerencja w jakikolwiek układ pojazdu może zaburzyć działanie pozostałych elementów. Nieodpowiedni tuning, a w szczególności zmiany amortyzatorów, mogą obciążyć i przez to osłabić układ kierowniczy. Dzieje się tak głównie w przypadku zbyt sztywnych amortyzatorów.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz