6 powodów, dla których warto czytać książki
Czy wiesz, że wciąż mniej niż połowa Polaków sięga po książki? Tę niepokojącą tendencję potwierdzają coroczne badania Biblioteki Narodowej – według ubiegłorocznego raportu tylko 43% ankietowanych zapoznało się z choćby jedną pozycją w 2023 roku[1]. Dlaczego powinno się zachęcać do lektury zarówno młodszych, jak i starszych? Poznaj najważniejsze korzyści wynikające z czytania i przekonaj się, jak ważna jest to forma spędzania wolnego czasu.
Jakie korzyści płyną z czytania książek?
Kryminały i thrillery, klasyka czy fantastyka oraz science fiction – nie jest ważne, jakie książki czytasz, ponieważ każde dzieło literackie stanowi dla człowieka ogromną wartość. Przekonujemy się o tym już od najmłodszych lat, kiedy w szkole poznajemy obowiązujące w polskich szkołach lektury. Aktywność ta nie bez powodu uwielbiana jest przez miliony ludzi. Co najlepsze, z ulubionymi publikacjami możemy obecnie zapoznawać się dosłownie wszędzie – w domu, pracy, szkole czy nawet w transporcie publicznym. Wystarczy wybrać w pobliskiej księgarni najciekawszy tytuł lub skorzystać z aplikacji na telefony czy też ze specjalnych e-booków.
Okazuje się, że nie tylko mamy mnóstwo możliwości, ale również wiele powodów, dla których warto sięgać po książki. Oto lista największych zalet regularnego czytania.
1. Czytanie = trening dla mózgu
Telewizja i Internet to dwie główne formy spędzania wolnego czasu, na których rzecz czytanie książek dla rozrywki utraciło swoją dominującą przez lata pozycję. W przeciwieństwie jednak do gotowych obrazków prezentowanych na szklanych ekranach oddawanie się lekturze stanowi doskonałą gimnastykę dla naszego mózgu. Wytężona praca obejmuje wiele różnych aktywności i zalet, wśród których prym wiodą:
Poprawa koncentracji – książki do czytania online lub w papierze wymagają skupienia uwagi przez dłuższy czas. To bardzo ważna umiejętność, ponieważ w codziennym życiu często jesteśmy zmuszeni do wykonywania wielu czynności jednocześnie, przez co poziom naszej wydajności spada.
Poszerzanie wiedzy – według badań czytelnicy książek to ludzie inteligentniejsi i mądrzejsi. Dostępne na rynku pozycje mogą bowiem stanowić skarbnicę wiedzy z wielu różnych dziedzin. Poprzez kolejne lektury możemy poszerzać swoje horyzonty.
Rozwinięcie umiejętności pisania – kontakt z tekstem pisanym to nauka poprawności gramatycznej i ortograficznej. Stanowi również podstawę do znalezienia i rozwinięcia własnego stylu pisarskiego. Poprzez regularną lekturę można dowiedzieć się, jak zainteresować czytelnika i wciągnąć w daną opowieść.
Lepsza pamięć – konieczność przyswajania kolejnych wątków, szczegółów, miejsc, imion bohaterów czy historii wpływa na naszą pamięć. Regularne sięganie po książki sprawia, że nas umysł jest ciągle ćwiczony i utrzymywany w dobrej kondycji.
Zwiększony zasób słownictwa – jednym z powodów, dla których sięgamy po książki, jest chęć poszerzenia wykorzystywanego na co dzień słownictwa. Poprzez czytanie dzieci poznają nowe słowa, a dorośli rozwijają swoje językowe umiejętności. Dzięki temu łatwiej komunikujemy się z innymi i przekazujemy własne myśli.
2. Oddawanie się lekturze pomaga zasnąć
Według licznie przeprowadzanych badań jedną z zalet czytania książek jest gwarancja lepszego snu – przyczynia się bowiem do poprawy ogólnego schematu odpoczynku. Ulubiona lektura stanowi doskonały sposób na przygotowanie się do drzemki i metodę na szybsze zasypianie. Poza tym jest dużo lepszym wyborem na spędzenie późnego wieczoru niż oglądanie telewizji czy też korzystanie z Internetu. Dotyczy to przede wszystkim dzieci, w których od najmłodszych lat powinniśmy wyrabiać zdrowe nawyki.
3. Czytanie książek to sposób na nudę
Zastanawiasz się, dlaczego ludzie nie czytają książek? Okazuje się, że jednym z najczęstszych powodów rezygnacji jest uraz do lektur szkolnych. Z tego też powodu przesiadywanie w bibliotekach lub czytelniach wciąż wielu osobom kojarzy się z przykrym obowiązkiem. Warto jednak pamiętać, że rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej – na rynku wydawniczym znajdziemy szeroką ofertę i wiele interesujących nas pozycji, które pozwolą nam świetnie spędzić wolny czas. Oddawanie się lekturze pozwala mózgowi odpocząć, redukuje stres i łagodzi napięcie w mięśniach.
4. Łagodzenie stresu i napięcia, czyli co daje czytanie książek?
Zazwyczaj na bazie doświadczenia wiemy, że książki stanowią gwarancję ciekawie spędzonego czasu i rozrywki. Jednak, czy zdajemy sobie sprawę, jakie inne korzyści płyną z czytania? Okazuje się bowiem na przykład, że jest to doskonała metoda na zmniejszenie napięcia. Skupienie się na słowie pisanym, zaangażowanie w lekturę pozwala uwolnić umysł od niepokoju i presji codziennego życia. W ten prosty sposób możemy obniżyć poziom stresu, co pozwoli poczuć się nam lepiej fizycznie i psychicznie.
5. Książka to źródło inspiracji
Czy wiesz, że regularne czytanie książek może wpływać na nasze życiowe wybory? Okazuje się, że nie tylko poradniki czy książki motywacyjne (choć one robią to w głównej mierze) mogą poprawić jakość życia zawodowego i osobistego człowieka. Pokazują one bowiem historie inspirujących ludzi, społecznie krytykowane bądź akceptowalne zachowania czy też różnice między dobrem a złem. Wyjątkowe lektury mogą stać się impulsem i motywem do podejmowania odważnych decyzji, odwiedzania nieznanych miejsc czy obierania nowych kierunków w życiu.
6. Wzmocnienie kreatywności, wyobraźni i wrażliwości
Zastanawiasz się, dlaczego dzieci powinny czytać książki? Choć, jak widzimy, czynność ta ma wiele zalet również dla dorosłych, to szczególnie wśród najmłodszych wpływa na abstrakcyjne myślenie i rozwija wyobraźnię. Różnorodne lektury pozwalają spojrzeć na pewne rzeczy i sprawy z wielu różnych perspektyw. Dzieła literackie mogą nie tylko inspirować, ale również w pewnym stopniu kształtować naszą osobowość. Sięganie po kolejne pozycje stymuluje prawą półkulę mózgu i pobudza kreatywność.
Wiesz już, jaką wartość ma czytanie książek. Co ciekawe, mimo wciąż malejących statystyk dotyczących czytelnictwa, coraz większą popularnością cieszą się elektroniczne akcesoria. Sprawdź, czy warto zainwestować w czytnik e-booków.
[1] https://www.gov.pl/web/kulturaisport/42---wzrost-poziomu-czytelnictwa-w-polsce