6 domowych sposobów na zapalenie oskrzeli

6 domowych sposobów na zapalenie oskrzeli

Zapalenie oskrzeli w wielu przypadkach przebiega łagodnie i nie wymaga podawania leków na receptę. Często wystarczy zastosować leki dostępne w każdej aptece, a także domowe sposoby na zapalenie oskrzeli, które są równie skuteczne. Dowiedz się, jakie objawy można leczyć w domu, a kiedy niezbędna jest konsultacja lekarza. Poznaj 6 skutecznych sposób na walkę z zapaleniem oskrzeli.

Strony www Strony www

Jakie objawy można leczyć domowymi metodami?

W domu możesz leczyć kaszel, przy czym najważniejsze jest pozbycie się nagromadzonej wydzieliny. Domowe sposoby na zapalenie oskrzeli powinny pomóc również w bólach mięśni oraz niewielkiej gorączce. Infekcje o podłożu bakteryjnym wymagają szybkiej konsultacji w przychodni i podania antybiotyku.

Po pierwsze – odpoczywaj

Mimo że zapalenie oskrzeli może przebiegać łagodnie, nie obejdzie się bez wizyty u lekarza, który przepisze zwolnienie lekarskie. Skutecznym sposobem na wyleczenie zapalenia jest po prostu odpoczynek i pozostanie w łóżku przez kilka dni. Sen pozwoli szybciej zregenerować organizm i wrócić do formy.

Po drugie – nawilżaj powietrze i wykonuj inhalacje  

Zadbaj o czyste powietrze w pomieszczeniu, w którym odpoczywasz. Wietrz i unikaj dymu papierosowego, który drażni oskrzela. Powietrze nie może być zbyt suche, więc albo zaopatrz się w nawilżacz powietrza, albo namocz ręcznik i rozłóż go na rozgrzanym kaloryferze. Przeczytaj, jaki nawilżacz powietrza kupić.

Domowym sposobem, który pomoże w łatwiejszym oddychaniu, jest wykonywanie inhalacji. Dla dzieci polecane są nebulizatory, ale jeśli nie masz takiego sprzętu, możesz wykonać zwykłe inhalacje na bazie aromatycznych olejków – z mięty, rozmarynu, eukaliptusa lub sosny.

Po trzecie – pij i odpowiednio się odżywiaj

W czasie leczenia zapalenia oskrzeli w domu bardzo ważne jest nawadnianie. Pij dużo wody i innych ciepłych napojów. W czasie choroby zwykle apetyt maleje, jednak nie możesz zapomnieć o regularnym spożywaniu posiłków. Postaraj się jeść dużo warzyw i owoców, by dostarczyć osłabionemu organizmowi niezbędnych witamin i minerałów.

Do diety warto wprowadzić czosnek, który jest naturalnym antybiotykiem i wspomoże cię w walce z infekcją. Spożywaj go w różnej postaci, a z pewnością wzmocnisz wyczerpany organizm. Możesz pić też ciepłe mleko z dodatkiem czosnku oraz miodu.Jeśli nie przepadasz za czosnkiem, postaw na cebulę. Szczególnie pomocny jest cebulowy syrop na kaszel oskrzelowy. Pokrój cebulę, zasyp cukrem i odstaw w ciepłe miejsce.

Szybki powrót do zdrowia mogą wspomóc przyprawy. Korzeń kurkumy lub imbiru pokrój i zalej wrzątkiem, a gdy napar trochę przestygnie dodaj miód i wyciśnij sok z cytryny. Napój rozgrzeje organizm i ułatwi oddychanie.  

Po czwarte – rozgrzewaj się

Jeśli pozostanie w łóżku i picie gorących naparów z dodatkiem miodu i imbiru nie wystarczają, możesz skorzystać z rozgrzewających maści dostępnych w aptece. Pomogą szczególnie, jeśli bolą cię mięśnie. Maści z dodatkiem ziół są aromatyczne, więc dodatkowo mogą posłużyć do inhalacji.

Po piąte – oczyszczaj wydzielinę  

W mokrym kaszlu bardzo ważne jest pozbycie się męczącej wydzieliny. W ciągu dnia nie powinno się stosować preparatów hamujących kaszel. W przypadku zalegającej flegmy najbardziej skuteczne będą ziołowe syropy dostępne w każdej aptece.

Po szóste – wykorzystaj moc ziół

Zioła to dobry sposób na pozbycie się dolegliwości. Są składnikiem zarówno syropów wykrztuśnych, jak i maści, a także są bazą do domowej inhalacji. Możesz też przyrządzać z nich napary łagodzące dokuczliwe objawy. Szczególnie polecane są tymianek, anyż, prawoślaz, a także kwiaty dziewanny, bzu czarnego, lipy oraz liście malin.

Jeśli jednak twoje samopoczucie się pogorszy, skonsultuj się z lekarzem. Dowiedz się, jak leczyć zapalenie oskrzeli u dorosłych, jeśli niezbędny jest antybiotyk. 

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także