5 niesamowitych rzeczy, które warto zrobić w Gruzji

5 niesamowitych rzeczy, które warto zrobić w Gruzji

Gruzja kryje w sobie wiele tajemnic wartych odkrycia. To kraj niesamowitych widoków – od Morza Czarnego po masywną panoramę Kaukazu, pełen bardzo starych zabytków, a przede wszystkim kraj niezwykle gościnnych ludzi.

Coraz więcej Polaków wybiera ten kierunek podróży z uwagi na jeszcze nieskażone turystyczną komercją tereny. Wystarczy zboczyć z utartych szlaków turystycznych i można przekonać się, jaki urok ma w sobie gruzińska ziemia. Bez wątpienia spośród wielu rzeczy wartych zrobienia w Gruzji należy koniecznie zaliczyć poniższą 5-tkę.

1. Zasiąść do tradycyjnej supry i wznieść toast z Gruzinami

Supra to tradycyjna gruzińska uczta przy suto zastawionym stole biesiadnym, w trakcie której raz po raz wznoszone są długie i śpiewne toasty. Najpopularniejsze potrawy w trakcie biesiady to chaczapuri, czyli placek serowy w kształcie łódeczki, lobiani, czyli placek w formie koła nadziewany pastą z czerwonej fasoli oraz pierożki chinkali w kształcie sakiewek. Na stole królują także szaszłyki, przede wszystkim z baraniny, cielęciny, wołowiny i drobiu. Obowiązkowo podaje się do nich różnego rodzaju sosy, spośród których prym wiedzie adżika, czyli pasta z papryki, ziół, czosnku i orzechów włoskich. Do posiłku podaje się także różnego rodzaju sałatki, duszone i nadziewane warzywa. Warto spróbować bakłażana z orzechami. Supra nie obejdzie się bez tradycyjnych toastów wznoszonych gruzińskim winem. Najczęściej długi toast kończy się okrzykiem: Sakartwelos Guamardżos!, czyli klasyczne Na Zdrowie! Gruzini chętnie piją także czaczę, czyli mocny samogon z winogron (do 70% alkoholu).

supra

2. Napić się za darmo czaczy i zobaczyć tańczące fontanny

Batumi – miasto położone na wschodnim wybrzeżu Morza Czarnego u podnóża Kaukazu od dawna było znanym kurortem. Najciekawiej wygląda nocą. Warto wówczas udać się na wycieczkę po starym i nowym mieście oraz spacer Parkiem Przymorskim. Liczne kafejki, restauracje i kluby to miejsca spotkań mieszkańców i turystów z całego świata. Największą popularnością wśród odwiedzających Batumi cieszy się miejska, podświetlana fontanna, z której można za darmo zaczerpnąć czaczy, aby zasmakować w tym gruzińskim samogonie. To chyba jedyna na świecie fontanna miejska, z której płynie alkohol. Warto udać się także na nocny spektakl nad jezioro Ardagani i zobaczyć tańczące w kolorowym blasku nocy fontanny. 

tańczące fontanny nad jeziorem Ardagani

3. Zaplątać się w zieleń płaczących gór

Park Narodowy Mtirala to najbardziej deszczowe terytorium Gruzji, położone na wysokości ponad 1380 m nad poziomem morza. Malowniczy wąwóz rzeki, jezioro z pstrągami i 15-metrowy wodospad pokryty bluszczem to trzy punkty parku, które należy koniecznie zobaczyć. Wysoka wilgotność powietrza sprawia, że roślinność nabrała niezwykle intensywnej zieleni, a miejsce z uwagi na obfite opady deszczu nazywane bywa „płaczącymi górami”. Na terenie parku znaleźć można aż 180 gatunków roślin występujących tylko w regionie kaukaskim, w tym 14 z nich rośnie jedynie w tym miejscu. Park to także naturalne miejsce życia dla niedźwiedzia brunatnego, złotego szakala, rysia, orła, czarnego sępa, a także kaukaskiej salamandry i słodkowodnego kraba.

Park Narodowy Mtirala

4. Udać się na jeden ze szlaków podniebnych klasztorów

Wyprawę można zacząć z miasta Kutaisi nietypowo, bowiem od wycieczki do Jaskini Prometeusza. To największa jaskinia w regionie, pełna skamieniałych wodospadów, stalagmitów, stalaktytów i podziemnych jezior. Pierwszym klasztorem na szlaku jest wpisany na listę UNESCO Monastyr Gelati pochodzący z XI wieku. Drugim jest Monastyr Motsameta (czyli Klasztor św. Męczenników) położony na wysokim klifie, poniżej którego wije się rzeka. Według legendy w tym miejscu zostali schwytani i ponieśli męczeńska śmierć z rąk Arabów dwaj gruzińscy książęta, którzy odmówili przejścia na Islam. Kolejnym miejscem wartym zobaczenia, choć z daleka, jest zlokalizowany niedaleko miasta Chiatura klasztor Katskhi Pillar. To kościółek z pustelnią na skalnej maczudze, na wierzchołek której prowadzi 40-metrowa drabina. Jeśli jednak chcemy doświadczyć czegoś niezwykłego i wyjechać z Gruzji z bagażem pełnym wrażeń, to polecamy wycieczkę samochodową licznymi serpentynami w okolice miasta Stepancminda, nad którym góruje szczyt Kazbek. Tam, na wysokości 2170 m n.p.m., znajduje się prawosławny klasztor Cminda Sameba (Świętej Trójcy), do którego warto udać się pieszo. Widoki na okoliczne góry rekompensują poniesiony trud.  

klasztor Cminda Sameba

5. Odwiedzić skalne miasto

Skalne miasto Wardzia nazywane jest „plastrem miodu”, gdyż tak dokładnie obecnie wygląda. Ten niecodzienny wygląd to efekt trzęsienia ziemi, w wyniku którego prawie 2/3 skały osunęło się w dół. Pierwotnie miasto stanowił wydrążony wewnątrz skały system ponad 6 tysięcy komnat połączonych siecią tuneli i podziemnych akweduktów doprowadzających wodę. Centralnym miejscem był zbudowany w XII wieku Kościół Wniebowzięcia NMP z imponującymi freskami, którego zewnętrzny portyk jest obecnie doskonale widoczny. Wardzia była fortecą obronną stojącą na straży gruzińskich granic przed atakami Mongołów i Turków, a poprzez swoje usytuowanie była postrzegana jako symbol „ochrony chrześcijaństwa” przed islamem. W XVI wieku miasto zostało zdobyte i złupione przez Persów. Od niedawna ponownie zamieszkali tutaj mnisi, tak więc miasto po kilkunastu wiekach zyskało nowych mieszkańców. Trasa turystyczna w kompleksie rozpoczyna się tuż przy dzwonnicy, prowadzi przez otwarte jaskinie i tunele, a kończy dość stromymi schodami, częściowo prowadzącymi przez tunel. Miasto warto odwiedzić z uwagi na jego nietypowy wygląd oraz położenie na zboczu skały, z której rozciąga się niesamowity widok na panoramę doliny otoczonej szczytami gór. 

Skalne miasto Wardzia

Gruzja kojarzy się z pięknymi widokami gór, ciepłym morzem, winnicami, otwartością i życzliwością ludzi zamieszkujących tutejsze regiony, a także stylem życia sprzyjającym długowieczności. To tutaj mieszkała najstarsza mieszkanka na Ziemi – Antisa Hwiczawa, która dożyła 132 lat. W Gruzji jest wiele wiosek, w których zachowały się unikatowe tradycje oraz dialekty rodem ze starożytnego języka gruzińskiego, a rytm życia mieszkańców wyznacza natura. Jedną z nich jest wioska Uszguli usytuowana w górzystym regionie Górnej Swanetii, która od 1996 roku figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Gruzja to raj na ziemi, w którym można się poczuć jak w odwiedzinach u starych znajomych. Aby tam dotrzeć, wystarczy tylko dowód osobisty oraz bilet lotniczy z Warszawy do Tbilisi lub Kutaisi. Wyprawę można zorganizować samemu, skorzystać z indywidualnych ofert pasjonatów tego kraju lub udać się na wycieczkę do Gruzji z biurem podróży.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze (1)
Dodaj komentarz
Seweryn B.
Seweryn B.
25.07.2018
Warto pojechać. I pojeść . W każdym przypadku - nawet jeśli biuro podroży, hotel ani inne "turystykalia" nam nie pomagają... co dobrze obrazuje ze wszechmiar kozacka, turystyczno - vlogerska działalność mojego kolegi podróznika - Pawła Ciupy https://m.youtube.com/watch?v=6ZWy1FLZAh0#menu