5 najważniejszych zagadnień, w których pomoże księgowy

5 najważniejszych zagadnień, w których pomoże księgowy
Usługi księgowego są przede wszystkim potrzebne osobom, które zdecydowały się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Firmy zobligowane są do rozliczeń z urzędem skarbowym, pracownikami i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. W tym wszystkim pomoże księgowy, aby przedsiębiorca mógł zająć się stroną biznesową działalności. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zagadnienia, w których pomoc księgowego może być nieoceniona.

1. Właściwe prowadzenie ksiąg rachunkowych

Księgi rachunkowe obejmują zbiory zapisów księgowych, sald i obrotów tworzących dziennik, księgę główną i księgi pomocnicze, jak również zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej, a także sald kont ksiąg pomocniczych oraz wykaz składników pasywów i aktywów. Prowadzi się je na podstawie dowodów księgowych. Muszą ujmować zapisy zdarzeń gospodarczych w porządku chronologicznym. Istotne jest również, aby prowadzone były w sposób systematyczny, dlatego tak ważne jest, aby czuwał nam nimi certyfikowany księgowy.

2. Księgowanie faktur

Istnieje wiele rodzajów faktur, a każdy z nich należy zaksięgować w inny sposób. Wykwalifikowany specjalista będzie znał wszystkie te rodzaje i bez problemu sporządzi spis faktur, oszczędzając czas przedsiębiorcy.

3. Rozliczanie podatków

Do obowiązków każdego przedsiębiorcy, który w danym roku osiągnął dochody, należy rozliczenie się z podatku. W zależności od tytułu, z jakiego dokonywane jest rozliczenie, należy zwrócić uwagę na uiszczanie opłat w odpowiednim urzędzie skarbowym. Rozliczenia związane z podatkiem PIT, CIT czy VAT różnią się od siebie zasadniczo od strony formalnej. Bez problemu poradzi sobie z nimi księgowy, podczas gdy przedsiębiorca będzie mógł skupić się na generowaniu zysków.

4. Nadzorowanie sytuacji finansowej firmy

Chociaż to właściciel powinien sprawować pieczę nad finansami swojej firmy, księgowy może mu to ułatwić swoją pracą. Pomoże oszacować parametry i wskaźniki finansowe, aby umożliwić ustalenie przyszłej polityki finansowo-ekonomicznej danej działalności gospodarczej oraz sposobu zarządzania nią.

5. Badanie wypłacalności firmy

Jednym z ważniejszych zadań, jakie stoi przed przedsiębiorcami, jest kształtowanie odpowiedniej struktury kapitałów. Do prawidłowej oceny wypłacalności firmy niezbędna jest sprawna analiza płynności przepływu gotówki. Księgowy dostarczy nam ją w bezbłędnej wersji, dzięki której nie podejmiemy pochopnej decyzji biznesowej.
Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz