Materiał Partnera

5 najważniejszych kwestii przy zakupie działki

5 najważniejszych kwestii przy zakupie działki

Wielu inwestorów decyduje się na zakup działki, która następnie przeznaczana jest np. pod budowę konkretnego obiektu. Dobra agencja nieruchomości jest w stanie przygotować interesujące oferty, jednak należy pamiętać o pięciu najważniejszych kwestiach przy zakupie działki. Na co zatem warto zwrócić uwagę i o czym trzeba pamiętać podczas nabywania konkretnego gruntu?

Wszystko zgodnie z prawem

Pierwszym i zarazem najważniejszym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie działki, jest jej stan prawny. W tym zakresie najskuteczniejszym rozwiązaniem jest dokładne przeanalizowanie księgi wieczystej. Informacje w niej zawarte pomogą w ustaleniu właściciela nieruchomości, wskażą także ewentualne obciążenie hipoteką. Problematyczne może być również ustanowienie służebności czy inne ograniczone prawa rzeczowe, które będą skutecznie uniemożliwiać swobodne korzystanie z działki i nabycie jej własności.

Otrzymanie niezbędnych informacji prawnych i formalnych warto zlecić pośrednikowi. Agencja Nieruchomości Twoje M w swojej rozbudowanej ofercie przygotowała dla klientów sporo zróżnicowanych pod wieloma względami działek, które są przez specjalistów dokładnie analizowane. Kolejną istotną kwestią jest sama lokalizacja danego terenu. Oprócz dostępnej powierzchni użytkowej niezbędne jest sprawdzenie planu zagospodarowania przestrzennego. Może się bowiem okazać, że działka nie jest przeznaczona pod zabudowę, co dla inwestora oznacza brak możliwości wybudowania na niej obiektów.

Ograniczenie kosztów

Trzecim ważnym czynnikiem przy zakupie terenu jest sprawdzenie podłoża gruntowego oraz granic działki. Do tych czynności warto zaangażować geologa i geodetę, którzy będą w stanie ustalić pożądane informacje w tym zakresie i tym samym wskazać inwestorowi, czy interesująca go działka jest zgodna z ofertą przygotowaną przez sprzedającego. Może się bowiem okazać, że teren wymaga zrealizowania szeregu prac ziemnych, co z kolei oznacza spore koszty. Czwartą kwestią godną uwagi przy zakupie działki z rynku wtórnego jest dostępność mediów w okolicy. Brak sieci wodociągowej czy energetycznej to poważny problem, który również wiąże się z dużymi wydatkami.

Ostatecznym czynnikiem, który powinien zwrócić uwagę kupującego, jest dopasowanie samej działki na sprzedaż do jego potrzeb. Powinna być ona przede wszystkim odpowiedniej powierzchni i kształtu, dzięki czemu zagwarantuje optymalną, pożądaną ilość dostępnej przestrzeni umożliwiającej zagospodarowanie zgodne z założeniami inwestora. Niekiedy kluczowa staje się odległość od najbliższej drogi szybkiego ruchu czy konkretnego punktu w mieście, dlatego zakup działki powinien być dokładnie przemyślany. Pomoże w tym pośrednik z renomowanej agencji nieruchomości, który przygotuje wiele interesujących ofert.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz