Materiał Partnera

5. klasa kotła. Co oznacza?

5. klasa kotła. Co oznacza?

Jakość powietrza atmosferycznego w Polsce jest ogromnym problemem. Smog i wiążące się z nim zagrożenia dla zdrowia i stanu środowiska naturalnego to w dużej mierze efekt korzystania z przestarzałych, często bezklasowych, kotłów CO na paliwa stałe, czyli drewno oraz węgiel. Czym różni się kocioł 5. klasy od kotłów starszej generacji? Dlaczego warto wymienić stary piec CO na nowoczesny kocioł grzewczy?

Dlaczego klasa kotła ma znaczenie?

Od niedawna, dokładnie od lipca 2018 roku, na rynku dostępne są jedynie kotły 5. klasy na paliwa stałe. Musimy przygotować się na to, że przed rokiem 2026 czeka nas obowiązkowa wymiana używanego kotła CO klasy 3. i kotłów bezklasowych właśnie na kocioł klasy 5.

5. klasa kotła oznacza, że mamy do czynienia z nowoczesnym i ekologicznym piecem o wysokiej sprawności, która przekłada się na efektywność ogrzewania naszych domów. Kotły klasy 5 spełniają wszystkie wymogi dotyczące ograniczenia emisji szkodliwych zanieczyszczeń m.in. rakotwórczego benzopirenu oraz pyłów MP 2,5 i PM 10. W porównaniu do kotła klasy 3., nowoczesne kotły grzewcze emitują ponad 3 razy mniej zanieczyszczeń. Chcąc porównać ich działanie do typowych, bezklasowych i nieposiadających żadnych atestów jakości „kopciuchów”, to kotły 5. klasy emitują od kilku do kilkunastu razy mniej szkodliwych dla środowiska i naszego zdrowia związków.

Czy kocioł 5. klasy to sposób na smog?

Problem smogu co roku pojawia się w okresie grzewczym. Spowodowany jest on w dużej mierze przez prywatne gospodarstwa domowe, w których spala się niewystarczająco wysuszone drewno oraz węgiel niskiej jakości. Często domowe piece wykorzystywane są także w celu spalania różnego rodzaju odpadów, co powoduje, że do atmosfery dostaje się szereg szkodliwych i trujących zanieczyszczeń. Szkodzą one nam wszystkim, powodując szereg chorób oraz stając się przyczyną przedwczesnych zgonów.

- Kotły 5. klasy to urządzenia najwyższej jakości, których zakup szybko się zwróci. Umożliwiają one obniżenie kosztów ogrzewania budynku, a także zwiększają komfort termiczny, a ich montaż jest jednym z podstawowych działań w celu termomodernizacji domów – podkreśla specjalista z firmy KAWAH z Kielc.

Przepisy uniemożliwiające korzystanie z „kopciuchów”, mają znacząco wpłynąć na poprawę jakości powietrza w Polsce, a co za tym idzie, poprawę naszego zdrowia i zdrowia naszych bliskich. Trzeba wiedzieć o tym, że nowe przepisy nie mają utrudnić nam życia, ale wręcz przeciwnie, są sposobem na poprawę jego jakości. Zakup kotła 5. klasy szybko się zwróci i pozwoli przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz