5 ciekawostek – czego nie wiesz o skokach narciarskich?

5 ciekawostek – czego nie wiesz o skokach narciarskich?

Czy dzisiaj będą skoki narciarskie? – to pytanie zadaje sobie wielu kibiców zgromadzonych wokół skoczni i przed telewizorami, gdy pogoda się pogarsza, a konkurs zostaje przerwany. Fani w napięciu oczekują na potwierdzenie od organizatorów, a gdy ich ulubieni zawodnicy znów zasiadają na belce startowej, trzymają kciuki i wiwatują po każdym dalekim locie. Zastanawiasz się, na czym polega fenomen skoków narciarskich? Nie wiesz, jakie są zasady oceniania zawodników? Dowiedz się więcej na temat zimowego sportu, który uwielbiają Polacy.

1. Kto wymyślił skoki narciarskie?

Za ojca skoków narciarskich uważa się Norwega Sondre Aursena Nordheima, cieślę z Morgedal w Telemarku, który zajmował się wykonywaniem nart. Jest również pierwszym rekordzistą w skokach narciarskich – oddał skok na 18 metrów. W 1866 roku na stoku w Holmenkollen odbyły się pierwsze zawody narciarskie, później nazywane Igrzyskami Nordyckimi.

W 1907 roku Polskie Towarzystwo Tatrzańskie zorganizowało pierwszy kurs jazdy na nartach, a dwa lata później w Davos miał miejsce pierwszy oficjalny rekord świata w skokach narciarskich na odległość ponad 40 m. Austriacki skoczek Josef Bradl jako pierwszy przekroczył odległość 100 m w 1936 roku. Dziś taka odległość już nie zachwyca. Obecny rekord w skokach narciarskich przekracza 250 m!

2. Co oznacza zielona linia w skokach narciarskich?

Zielona linia w skokach narciarskich wskazuje odległość, jaką zawodnik musi uzyskać, by objąć prowadzenie na danym etapie konkursu. Co jeszcze warto wiedzieć? Sprawdź:

3. Jakie są zasady zawodów w skokach narciarskich?

Czy wiesz, że obecnie zmieniły się zasady kwalifikowania do konkursu? Kiedyś dziesięciu najlepszych skoczków w Pucharze Świata nie musiało kwalifikować się do udziału w zawodach. Teraz każdy zawodnik musi przystąpić do serii kwalifikacyjnej.

W czasie zawodów Pucharu Świata w Skokach Narciarskich odbywają się dwie serie skoków. W pierwszej bierze udział pięćdziesięciu zawodników z najlepszymi wynikami w kwalifikacjach. W przypadku pogorszenia się warunków pogodowych organizatorzy mogą zdecydować o odwołaniu drugiej serii lotów, wtedy trzydziestka najlepszych zawodników z pierwszej serii zostaje nagrodzona punktami.

Równie ważne są drużynowe zawody w skokach. Drużyna składa się czterech zawodników, każdy z nich skacze dwukrotnie. W pierwszej serii zawodnicy skaczą w grupach, najpierw wszyscy zawodnicy, którzy są zgłoszeni jako pierwsi w swojej drużynie, a następnie wszyscy drudzy zawodnicy itd. Na takich samych zasadach przebiega finałowa seria.

Turniej Czterech Skoczni odbywa się jeszcze na innych zasadach. W pierwszej serii zawodnicy skaczą w parach. Zwycięzcy par oraz pięciu zawodników, czyli szczęśliwych przegranych z najlepszymi wynikami, zwanych lucky losers, przystępują do serii finałowej. Punktacja w Turnieju Czterech Skoczni to suma wszystkich punktów zdobytych podczas czterech turniejów.

Warto pamiętać, że punkty zdobyte podczas zawodów Mistrzostw Świata, Zimowych Igrzysk Olimpijskich oraz krajowych mistrzostw nie są doliczane do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

4. Jak mierzona jest odległość w skokach narciarskich?

Odległość w skokach narciarskich mierzona jest za pomocą systemu elektronicznego. Jak to dokładnie wygląda? Kamery rejestrują zeskok. Osoba odpowiedzialna za pomiar wykonuje stopklatkę w momencie lądowania zawodnika. Na tej podstawie za pomocą specjalnego programu można precyzyjnie określić odległość każdego skoczka.

5. Jak punktuje się skoki narciarskie?

Po zmierzeniu odległości liczy się długość skoku od punktu „K”, czyli punktu konstrukcyjnego. Do noty łącznej wliczane są noty za długość skoku i styl. Dodatkowo dodaje się lub odejmuje punkty z przelicznika za siłę i kierunek wiatru.

Sędziowie oceniają skok i przyznają noty za styl w skali od zera do dwudziestu. Dwie skrajne noty, czyli najwyższa i najniższa, są odrzucane. Punkty odejmowane są m.in. za nieodpowiednią sylwetkę, złe prowadzenie nart, podparcie w czasie lądowania, a także upadek.

Jak powinien wyglądać idealny skok? Narty powinny być prowadzone pod takim samym kątem w stosunku do ciała. Sylwetka w locie powinna być stabilna, skoczek prostuje nogi, a ręce trzyma blisko ciała. Sam lot powinien być spokojny. Najlepiej, gdy lądowanie jest zakończone telemarkiem. Skoczek wysuwa nogę do przodu i lekko się pochyla.

A na koniec… dlaczego lubimy skoki narciarskie?

Za emocje, jakie towarzyszą każdemu skokowi, atmosferę panującą na skoczni wypełnionej polskimi flagami oraz sukcesy, jakie odnosi polska reprezentacja. Skoki stały się popularne wraz z pierwszymi zwycięstwami Adama Małysza. Polskę ogarnęła małyszomania i całe rodziny zasiadały przed telewizorem w zimowe popołudnia. Po zakończeniu kariery wielkiego skoczka na szczęście pojawili się następcy. Dziś sukcesy odnoszą Kamil Stoch, Piotr Żyła, Maciej Kot oraz inni młodzi zawodnicy, za których trzymamy kciuki.

Emocjom towarzyszy też często nutka niepewności. Czy dzisiaj są skoki narciarskie? – wątpliwości pojawiają się, gdy pogarszają się warunki pogodowe. Obfite opady śniegu, a przede wszystkim porywisty wiatr są największymi przeszkodami w przeprowadzeniu kwalifikacji i turnieju. Wtedy fani długich lotów w napięciu oczekują na informacje ze strony organizatorów.

Czasami zdarza się, że pogoda płata file i skoki zostają przerywane w trakcie lub po pierwszej serii albo w ogóle nie zostają rozpoczęte. Fani czują się wtedy lekki niedosyt, jednak najważniejsze jest bezpieczeństwo skoczków. Rekompensatą są dalekie odległości w pierwszej serii i emocje panujące w czasie oglądania skoków narciarskich na żywo lub w telewizji.

Źródło: skokinarciarskie.pl, pzn.pl

Oceń artykuł (31)
2.6
Komentarze
Dodaj komentarz