4 wskazówki - jak wybrać plecak szkolny?

4 wskazówki - jak wybrać plecak szkolny?

Już niedługo pierwszy września, a twoje dziecko nie ma jeszcze, gdzie włożyć szkolnych podręczników? Wybór szkolnego plecaka to jedna z najważniejszych kwestii w czasie przygotowań do zbliżającego się roku szkolnego. Półki sklepowe uginają się od nadmiaru różnokolorowych modeli, kuszą promocyjne ceny, ale nadal masz wątpliwości, co wybrać? Tornister czy plecak? Tradycyjny model czy może na kółkach? Sprawdź, jak wybrać praktyczny plecak do szkoły.

1. Tornister czy plecak dla pierwszoklasisty?

Pierwsza kwestia to wybór pomiędzy plecakiem a tornistrem. Niektórzy wskazują, że na początku najlepiej wybrać tornister – jest usztywniony, więc idealny do utrzymania prawidłowej postawy. Nie oznacza to jednak, że koniecznie musisz postawić na tradycyjny tornister.

Obecnie na rynku dostaniemy plecaki szkolne z usztywnianymi plecami, które również pozwalają zachować odpowiednią postawę dziecka i mają dodatkowy plus – są zdecydowanie lżejsze niż tornistry.

W sklepach oferowane są również plecaki na kółkach. Z jednej strony to dobry wybór, ponieważ odciążają kręgosłup dziecka, z drugiej – ważą więcej ze względu na doczepione kółka i wysuwaną rączkę. Jeśli dziecko musi codziennie pokonać dużo schodów czy wysokich krawężników, plecak na kółkach może przysporzyć więcej kłopotu niż pożytku.

2. Ile powinien ważyć plecak szkolny?

Zanim wybierzesz plecak lub tornister dla swojej pociechy, musisz pamiętać o zalecanej wadze. Plecak szkolny wraz z książkami i wszystkimi potrzebnymi akcesoriami nie powinien ważyć więcej niż 10% masy ciała dziecka. Z ostatnich badań NIK wynika, że prawie połowa zbadanych plecaków w wybranych szkołach przekraczała dopuszczalny ciężar!

Rozwiązaniem jest wybór stosunkowo lekkiego plecaka. W sklepach znajdziemy plecaki ważące nawet poniżej 1 kg, ale także takie, których ciężar przekracza prawie 2 kg – najczęściej są to plecaki na kółkach. Plecaki szkolne powinny być dopasowane nie tylko do wagi, ale również wzrostu dziecka.

3. Czy plecak jest praktyczny?

Zwróć uwagę na materiał, z jakiego plecak jest wykonany (najlepiej z nieprzemakalnej tkaniny). Plecaki dla dzieci posiadają zwykle różne udogodnienia, które wpływają na komfort używania. Sprawdź, czy wybrany plecak ma:

  • oddzielną kieszeń na kanapkę. Najlepiej, gdy wyłożona jest folią izolacyjną. Pozwala to zachować świeżość kanapki na dłużej, poza tym chroni wnętrze i znajdujące się w nim książki przed zabrudzeniem;
  • kieszeń boczną przeznaczoną na butelkę lub bidon. Kieszeń może być zabudowana lub wykonana z przezroczystej siatki;
  • małe zapinane kieszonki na drobiazgi, klucze czy portfel. Najlepiej, gdy znajdują się wewnątrz plecaka;
  • przegrodę na książki, która pozwala zachować porządek i chroni przed zabrudzeniami;
  • sztywną podstawę, najlepiej z nóżkami, które chronią przed zabrudzeniem, gdy dziecko postawi plecak.

4. Czy plecak jest bezpieczny?

Plecak dla pierwszoklasisty musi być nie tylko estetyczny i praktyczny, ale przede wszystkim bezpieczny. Nie chodzi tu wyłącznie o to, czy ma odpowiednią wagę i usztywniane plecy, które są najlepsze do utrzymania prawidłowej postawy. Dodatkowo warto wybrać model, który ma pas biodrowy lub piersiowy. Plecaki młodzieżowe i dedykowane dla najmłodszych wyposażone w pas pomagają odpowiednio utrzymać ciężar.

Poza tym warto sprawdzić, czy plecak ma naszyte odblaski, a dokładnie, w którym miejscu się znajdują. Idealnie, gdy odblaski są zarówno z przodu na szelkach, z boku, jak z tyłu plecaka. Mamy wtedy pewność, że dziecko będzie widoczne z każdej strony.

Co jest w moim plecaku?

Plecak wybrany, a co z jego zawartością? Pytanie: Co jest w moim plecaku? powinien zadać sobie każdy uczeń, a najlepiej jego rodzic. W wielu szkolnych tornistrach znajdziemy niepotrzebne rzeczy typu zabawki, gry czy albumy z nalepkami, które nie tylko są zbędne, ale dodatkowo rozpraszają uwagę w czasie nauki.

Sprawdź kilka wskazówek, jak „odchudzić” plecak do szkoły:

  • Wybieraj tylko niezbędne przybory, np. kilka kolorów kredek czy flamastrów zamiast 50 odcieni.
  • Postaw na zeszyty w miękkich okładkach.
  • Zrezygnuj z pakowania jedzenia do pudełka, przygotuj dziecku kanapkę zawiniętą w papier śniadaniowy.
  • Sprawdzaj codziennie, czy dziecko nie zabiera przyborów, które są potrzebne jedynie konkretnego dnia.
  • Dowiedz się, czy dziecko nie może pozostawiać książek w szkolnej szafce.

Zakup szkolnego tornistra to wyzwanie. Nie zawsze modne plecaki oferowane na rynku są odpowiednie dla najmłodszych, dlatego przed zakupem porównaj różne modele.

Źródło: NIK

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz