4 typy osobowości. Sprawdź, którym typem jesteś

4 typy osobowości. Sprawdź, którym typem jesteś

Każdy człowiek ma określony charakter. Charakter jest zespołem cech, które przejawiają się w codziennych działaniach i postawach. Nasza osobowość kształtuje się przez całe życie, ponieważ mają na nią wpływ uwarunkowania społeczne. Stały natomiast pozostaje temperament, który jest częścią osobowości. Temperament jest zbiorem dziedziczonych cech zachowania. Poznaj cztery typy osobowości.

Strony www Strony www

Jakie są 4 typy osobowości według Hipokratesa?

Każdy z nas jest inny i ma inną osobowość. Psycholodzy twierdzą, że najczęściej ludzie łączą się w pary na zasadzie przeciwieństwa. Najlepiej w związkach dogadują się osoby, które mają różne typy charakterów. Z kolei w codziennych relacjach zwykle poszukujemy osób o podobnych cechach jak nasze. Problem osobowości zainteresował już Hipokratesa, która jako pierwszy stworzył typologię charakteru. Jego podział na cztery typy osobowości, wśród których rozróżniamy flegmatyków, sangwiników, melancholików i choleryków, pozostał aktualny do dziś.

Kim jest flegmatyk?

Flegmatyk to ktoś, kogo wyróżnia spokój i opanowanie. Z trudem przychodzi mu okazywanie emocji, dlatego postronne osoby mają kłopot z odczytaniem jego zachowania. Flegmatyk woli pozostawać w cieniu. Nie ma pretensji do świata, a wręcz podchodzi pozytywnie do zdarzeń, które go spotykają. Nie poddaje się, gdy spotkają go przykrości. Wszelkie niepowodzenia przyjmuje z pokorą i spokojem. Zachowuje równowagę nawet w kryzysowych sytuacjach.

Flegmatyk jest dobrym słuchaczem, wykazuje zainteresowanie i troskę wobec innych osób. Z trudem przychodzi mu odmawianie innym. Jest bacznym obserwatorem. Nie lubi wychodzić z inicjatywą, dlatego ma problem z podejmowaniem decyzji. Często odkłada wszystko na ostatnią chwilę. Ten rodzaj osobowości najlepiej sprawdzi się w pracy wymagającej skrupulatności i analitycznego myślenia, w której panuje dobra organizacja.

Co wyróżnia sangwinika?

Sangwinik to typ człowieka spontanicznego, radosnego i z dużym poczuciem humoru. Nie zastanawia się nad tym, co było i nie rozmyśla, co stanie się w przyszłości – po prostu żyje chwilą. Lubi dużo mówić i zwracać na siebie uwagę. Nie owija w bawełnę. Jest bardzo towarzyski, dlatego szybko zjednuje sobie przyjaciół. Stale potrzebuje bodźców, więc nie może usiedzieć w miejscu i nakręca innych do działania.

Ciągła potrzeba bycia w centrum uwagi sprawia, że sangwinicy często nie słuchają innych osób i nie zwracają uwagi na ich problemy. Uwielbiają ubarwiać codzienne życie, dlatego czasami mijają się z prawdą. Są pewni siebie, nie widzą swoich wad, co sprawia, że są postrzegani jako zarozumiali. Z trudem przychodzi im realizacja założonych planów, nie cierpią rutyny i mają słomiany zapał.

Czym charakteryzuje się melancholik?

Melancholik uwielbia analizować i przeżywać. Ten styl osobowości cechuje duża wrażliwość. Nie przepada za byciem w centrum uwagi. Gdy postawi sobie cel, sumiennie dąży do jego realizacji, przy czym dużo wymaga od siebie oraz innych osób. Wszystko bierze na poważnie, a wszelkie niepowodzenia potrafi rozpamiętywać przez długi czas. Jeśli zbyt wysoko postawi sobie poprzeczkę, jego poczucie własnej wartości diametralnie się obniża.

Melancholików wyróżniają zdolności artystyczne. Są kreatywni i utalentowani. Do tego wyróżnia ich skłonność do perfekcji, dlatego w pracy dbają o każdy detal. Potrafią wczuć się w problemy innych osób, jednak ostrożnie podchodzą do budowania relacji. Sprawdzają się w pracy, która pozwala na realizowanie obowiązków w samotności. Potrafią planować, są dobrze zorganizowani.

Jakie cechy ma choleryk?

Z cholerykiem inni nie mają łatwego życia. To typ przywódcy, który ma jasno określone cele. Jest zdeterminowany, by osiągnąć to, czego pragnie, więc nie zwraca uwagi na innych. Najważniejsze są dla niego wyniki. Wyróżnia go odwaga, silna wola i pewność siebie. Nie chce przyznawać się do błędów. Na każdym kroku chce udowodnić swoje racje. Potrzebuje zmian, które wprowadza w pojedynkę.

Cholerycy idealnie sprawdzą się na stanowiska kierowniczych. Z łatwością będą podejmować trudne decyzje i kierować pracą innych. Są dobrze zorganizowani i pełni chęci do pracy. Uwielbiają kontrolować sytuację. Nie znoszą porażki, co popycha ich do działania, jednak przez to popadają w konflikty. Łatwo manipulują i wciągają innych w intrygi. 

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (2)
3.5
Komentarze
Dodaj komentarz