Materiał Partnera

3 sposoby na przemyślane zakupy

3 sposoby na przemyślane zakupy

Zapasy produktów, na które nie ma już miejsca w Twoim mieszkaniu, konto świecące pustkami i mnóstwo nieprzydatnych rzeczy, które kupiliśmy pod wpływem emocji – to kilka problemów, z którymi wielu z nas ma problem na skutek nieprzemyślanych zakupów. Za każdym razem obiecujesz sobie poprawę i znów kończy się podobnie? Mamy na to sposoby! Zapraszamy do lektury, z której dowiesz się, w jaki sposób robić udane i przemyślane zakupy.

1. Lista zakupów

Najłatwiejszym ponadczasowym sposobem jest sporządzenie listy zakupów. Nie ruszaj się do żadnego sklepu bez takiej listy i trzymaj się jej kurczowo. Zamiast rozglądać się w poszukiwaniu nowości i wielkich promocji, patrz w kartkę. Jeśli wybór produktów sprawia Ci ogromną przyjemność, nie martw się, że ją stracisz. Możesz przecież do woli wybierać spośród rodzajów i marek produktu, którego potrzebujesz, a który znajduje się na liście zakupowej.

Lista zakupów wcale nie musi być nudna i niechlujna. Zamiast spisywać ją na urwanej kartce z kalendarza albo przybrudzonym wycinku z notesu, pozwól sobie na atrakcyjny notatnik, w którym notowanie będzie dla Ciebie wielką przyjemnością.

Jeśli należysz do ludzi, którzy długopis ostatecznie zamienili na nowe technologie, znajdź dogodną aplikację na telefon. Wybierz taką, która będzie dla Ciebie wygodna i w stu procentach funkcjonalna. Niektóre z nich oprócz notowania listy zakupów pozwalają kalkulować koszty i kontrolować wydatki.

2. Lista zakupów nie wystarcza

Samo przygotowanie listy zakupów nie zawsze odwiedzie nas od sklepowych haczyków i pokus. Dlatego oprócz tego warto znać podstawowe triki marketingowe i psychologiczne oddziałujące na klienta oraz dowiedzieć się, jak sobie z nimi radzić.

Po pierwsze, nie idź na zakupy głodny. To nic odkrywczego, że w stanie wzmożonego głodu, oczami zjedlibyśmy wszystko. Jesteśmy wówczas skłonni kupić bardzo dużo, nie mierząc siły na zamiary. Dobrym wyjściem jest planować zakupy po posiłku. No chyba że udajesz się do sklepu właśnie po ty, by mieć co zjeść… Wiedząc, jak to działa, zadbaj, aby do takich sytuacji dochodziło jak najrzadziej.

Na swojej liście masz pieczywo i zgrzewkę wody, a wyprawa do sklepu zajmuje Ci kilka godzin, po czym wracasz zmęczony jak po maratonie? To, że najpowszechniejsze produkty znajdują się akurat na samym końcu sklepu, to żaden przypadek! I niestety ułożenia produktów na półkach nie zmienisz, ale musisz być świadomy, dlaczego tak się dzieje. Rozgryzienie manipulacji pozwoli Ci być na nią odporniejszym.

Przeprowadzano specjalne badania, które wskazały, którymi ścieżkami najczęściej wędrują klienci sklepów. Wytyczano szlaki i obserwowano drogę podążania konsumentów. Wyniki takich badań pozwalają marketerom rozplanować półki sklepowe w taki sposób, aby klient obejrzał mnóstwo innych promocji oraz przeszedł alejkami z najbardziej prestiżowymi (i jednocześnie najdroższymi markami), zanim dotrze do oczekiwanego regału. Nie dziw się zatem, że, gdy idziesz po bułki do hipermarketu, wychodzisz z zapasami innych produktów, które skusiły Cię po drodze.

3. Zakupy przez Internet

Jeżeli łatwo wpadasz w pułapki marketingowe, zauważasz dużo niekontrolowanych wydatków, a lista zakupów albo Ci nie odpowiada, albo nie pomaga – zmień dotychczasowe zakupy na zakupy online! Dziś z łatwością zrobisz zakupy modowe, urodowe, elektroniczne, spożywcze i wszystkie inne. Co więcej, korzystając z tego sposobu, nie musisz dźwigać ciężkich toreb – Twoje zakupy zrobisz z dostawą pod same drzwi.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz