Materiał Partnera

3 kroki do pięknego ogrodu zimowego

3 kroki do pięknego ogrodu zimowego

Ogrody zimowe ponownie wracają do łask. Popularne w XIX wieku oranżerie cieszą się obecnie coraz większym zainteresowaniem nie tylko u właścicieli domów jednorodzinnych. Coraz częściej decydują się na nie mieszkańcy bloków, którzy w ten sposób przedłużają powierzchnię użytkową swojego lokalu, tworząc klimatyczne miejsce do relaksu na cały rok. Jeśli ty również o nim marzysz, sprawdź, jakie kroki musisz wykonać, aby twoje marzenie się spełniło.

Usytuowanie i projekt

Budowę ogrodu zimowego należy dokładnie przemyśleć i rozplanować, aby spełniał swoje funkcje, był w pełni bezpieczny i dostosowany do naszych potrzeb. W pierwszej kolejności zastanówmy się nad usytuowaniem ogrodu zimowego. Często będzie ono uwarunkowane czynnikami, na które nie mamy wpływu - rozmiarem i kształtem działki, czy specyfiką samego budynku. Jeśli jednak mamy taką możliwość, warto postawić ogród zimowy od strony południowej, względnie południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej. Taka lokalizacja zapewnia najlepsze nasłonecznienie przez większa część roku. Inne usytuowania mogą sprawić, że ogród zimowy będzie zbyt zacieniony i chłodny, co nie służy ani roślinom, ani naszemu wypoczynkowi.

Kolejną istotną kwestią jest rozmiar. Większy metraż z pewnością daje pole do popisu, jeśli chodzi o aranżację tego wnętrza, z drugiej strony musimy mieć na względzie również kwestie praktyczne, jak konieczność dogrzewania większej powierzchni czy rozplanowanie przestrzenne na działce.

Odpowiednia zabudowa

W kolejnym kroku powinniśmy zatroszczyć się o odpowiednią zabudowę. Na szczęście, przepisy prawne w tym zakresie nie wymagają od nas uzyskania pozwolenia na budowę, jeśli jego metraż nie przekracza 35m2. Pozostaje nam więc wybór odpowiedniej firmy, która zajmie się przygotowaniem fundamentów pod ogród zimowy oraz wykonaniem zabudowy. Najlepiej powierzyć to zadanie wykonawcy, który specjalizuje się właśnie w tego rodzaju pracach, tak jak firma Minor. Mamy wówczas gwarancję, że posiada odpowiednie doświadczenie. Możemy również zweryfikować jego wcześniejsze podobne realizacji.

Najczęściej wykorzystywanym materiałem przy tego typu zabudowach są drewno i aluminium. O wyborze drewna decydują zazwyczaj względy estetyczne, chęć zachowania pewnej stylistyki. Warto jednak spojrzeć na to praktycznie. Aluminium jest materiałem bardziej odpornym na działanie czynników zewnętrznych takich jak duże różnice temperatur, wilgotność, promieniowanie UV. Drewno użyte w konstrukcjach ogrodów zimowych wymaga odpowiedniej impregnacji, a co więcej, systematycznej konserwacji w trakcie późniejszego eksploatowania. W przypadku aluminium nie mamy tego problemu. Łatwo też utrzymać je w czystości, nie potrzebujemy do tego specjalnych detergentów.

Aranżacja i rośliny

Kolejnym krokiem jest aranżacja nowego miejsca. W głównej mierze jest ona uzależniona od tego, jaką przestrzenią dysponujemy. W przypadku większych metraży dobrze się sprawdzi aranżacja salonowa, w której znajdzie się zarówno wygodna sofa, fotele, jak i duży stół pozwalający na wspólne zjedzenie rodzinnych posiłków czy podjęcie gości.

Ważne, by umeblowanie było dopasowane do potrzeb domowników, aby chętnie korzystali z nowej przestrzeni. W przypadku rodzin z dziećmi dobrze jest wygospodarować kącik dla maluchów, aby i oni poczuli się tam komfortowo.

Najważniejszym elementem wystroju w ogrodzie zimowym są oczywiście rośliny. To one powinny grać tu pierwsze skrzypce. Wybór roślin uzależniony jest od warunków, jakie panują w oranżerii. Jeśli jest usytuowana od strony południowej, a więc dobrze nasłoneczniona i nagrzana, sprawdza się w niej ciepłolubne, efektowne rośliny takie jak figowce, kalatea, chamedory, szeflery, anturium. Z roślin zimnolubnych możemy wybrać na przykład araukarie, azalie, draceny, kliwie, bluszcze.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz