Artykuł sponsorowany

3 błędy, najczęściej popełniane podczas ocieplenia zewnętrznych ścian budynku

3 błędy, najczęściej popełniane podczas ocieplenia zewnętrznych ścian budynku

Starannie przeprowadzona termoizolacja lub termomodernizacja ścian zewnętrznych budynku powoduje, że jego mieszkańcy odczuwają komfort cieplny przez cały rok i ponoszą mniejsze koszty, związane z ogrzewaniem oraz eksploatacją pomieszczeń. Każde niedopatrzenie podczas wykonywania izolacji niesie ze sobą poważne konsekwencje: straty materiałowe i wyższe rachunki za ogrzewanie. Jakie są 3, najczęściej popełniane błędy podczas ocieplania elewacji?

Poważnych błędów wykonawczych dopuszczają się zarówno amatorzy budownictwa, jak i zawodowi monterzy. Usterki są najczęściej następstwem braku wiedzy, doświadczenia, nieznajomości specyfiki materiału (gruntu, kleju, styropianu, wełny, tynku), lekceważenia zaleceń ich producentów, a także stosowania nieodpowiednich narzędzi. Do najczęściej występujących błędów zalicza się: montaż ocieplenia w nieodpowiedniej temperaturze otoczenia, brak przygotowania podłoża i niedokładne układanie materiału.

Niewłaściwa temperatura

Powszechnie popełnianym błędem podczas wykonywania termoizolacji budynku, jest nieprzemyślany wybór terminu robót, które są planowane latem, późną jesienią lub zimą. Wartości graniczne, zalecane przez większość producentów materiałów ociepleniowych, kształtuje się w granicach od 5 do 25 stopni Celsjusza. Niska temperatura i związana z nią wysoka wilgotność powietrza utrudniają wiązanie zapraw, co może skutkować licznymi usterkami: rozwarstwieniem, pękaniem warstw i gromadzeniem się w nich wilgoci. Rozgrzane, przesuszone powietrze powoduje zaś zbyt szybkie wysychanie kleju oraz tynku, które kruszeją i pękają – zauważa Marcin Michalski, właściciel firmy Usługi remontowo-budowlane, specjalizującej się w wykonywaniu prac elewacyjnych, remontowych i wykończeniowych.

Nieprzygotowane podłoże

Wiele usterek warstwy izolacyjnej elewacji wynika z nieprzygotowanego, czyli nieoczyszczonego i niezagruntowanego podłoża. Na ścianach zewnętrznych gromadzą się liczne pyły, kurz i zanieczyszczenia, które tworzą śliską powłokę, utrudniającą położenie kleju i zapraw. Na elewacjach starych budynków często występują też liczne nierówności, wyrwy i zacieki, które należy najpierw wyrównać i zagruntować. Pozostawienie brudnego, nierównego podłoża powoduje osłabienie przyczepności materiałów oraz tworzenie się wewnętrznych skupisk grzybów i wilgoci.

Niedokładny montaż

Jednym z najczęściej występujących błędów podczas ocieplania zewnętrznych ścian budynku jest niedokładne klejenie oraz montaż. Monterom zdarza się stosować zbyt dużą ilość zapraw i kleju lub odwrotnie – oszczędzają je, co w obu przypadkach może prowadzić do pęknięć lub odpadania styropianu lub wełny. Niedbały montaż, czyli brak uszczelnienia powstających luk, dziur oraz szczelin, może skutkować utratą właściwości izolacyjnych materiału.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz