10 trików, jak dbać o tulipany, by długo były świeże

10 trików, jak dbać o tulipany, by długo były świeże

Tulipany niezmiennie kojarzą się z wiosną. Chętnie wybieramy je na prezent dla bliskiej osoby lub komponujemy z nich domowe bukiety. Choć piękne, są delikatne, dlatego wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Chcesz wiedzieć, jak dbać o tulipany i jak przedłużyć ich trwałość? Przedstawiamy 10 prostych trików, dzięki którym Twój bukiet będzie prezentował się świetnie… nawet do 10-12 dni!

Strony www Strony www

1. Wybierz odpowiednie kwiaty

Żeby tulipany jak najdłużej cieszyły oczy, po pierwsze przyjrzyj się, jak wygląda bukiet, który kupujesz. Zwróć uwagę na kilka ważnych czynników.

  • Wygląd pąków – wybieraj najlepiej te jeszcze nierozwinięte. Rozwinięte kwiaty wyglądają pięknie, ale bardzo szybko przekwitną.

  • Liście – jeśli już przed zakupem są zniszczone lub wymięte, możliwe, że także łodygi są naruszone lub nawet połamane. Takich lepiej unikaj.

  • Łodygi – zwykle pewnie nie zwracasz uwagi na końcówki łodyżek. Warto jednak poprosić sprzedawcę o ich pokazanie. Te sczerniałe czy noszące ślady gnicia oznaczają, że kwiaty długo stały w nieświeżej wodzie.

Jeśli masz szczęście i tulipany rosną w Twoim ogródku, ścinaj je rano lub wieczorem – tuż po zachodzie słońca.

2. Naszykuj właściwy wazon

By bukiet zachował świeżość, liczy się czas – po powrocie z kwiaciarni nie możesz odłożyć go w kąt, tylko czym prędzej wstawić do wazonu z wodą. Dlatego wcześniej przygotuj odpowiedni pojemnik. Powinien być wysoki. Kwiaty rosną i pną się do góry, dlatego tulipany w wazonie, który jest zbyt niski, szybko opadną i nie będą wyglądały estetycznie.

3. Przytnij łodygi

Gdy już zawitasz z bukietem w domu, czym prędzej przytnij łodygi. W tym celu koniecznie użyj ostrego nożyka – unikaj za to nożyczek! Najlepiej przycinaj łodygi pod strumieniem wody – o 3 cm, pod kątem 45 stopni. Żeby kwiaty jeszcze lepiej przyswoiły wodę, nakłuj łodyżki szpilką.

4. Przytnij liście

Koniecznie pozbądź się dolnych liści. Jeśli będą zanurzone w wodzie, zaczną gnić, a wraz z nimi łodyga i nawet świeże tulipany szybko stracą urok. Żeby więc zapobiec nagromadzeniu się bakterii, odetnij lub delikatnie oderwij dolne partie liści.

Jak dbać o tulipany

5. Wstaw do wody jak najprędzej

Kolejny ważny krok – jak najszybciej wstaw je do wody. Powinna być letnia. Możesz nalać ją wcześniej do wazonu, ponieważ odstana będzie mieć mniej chloru. Nie wybieraj wody mineralnej, wystarczy czysta woda z kranu. Jeśli jednak w drodze z kwiaciarni kwiaty straciły trochę wigoru, wstaw je do lodowatej wody. Powinny szybko powrócić do formy.

6. Zadbaj o przyjazne miejsce

Tulipany nie lubią wysokich temperatur i intensywnego słońca, dlatego ustaw je z dala od kaloryfera i okna. Wybierz zacienione, chłodne miejsce. Wietrz pomieszczenie regularnie, kwiaty powinny mieć dostęp do świeżego powietrza.

7. Daj im oddech

Nie ściskaj bukietu w wazonie, ułóż kwiaty luźno, dzięki czemu liście zyskają oddech i nie zaczną gnić. Zadbaj ponadto o kompozycję – tulipany nie przepadają za żonkilami, które wpływają na ich szybsze więdniecie. Połączenie tulipanów i róż to także nie jest dobry pomysł, radzą doświadczeni floryści.

8. Zmieniaj wodę co drugi dzień

Regularnie wymieniaj wodę, a także codziennie pilnuj, czy wody nie jest za mało. Tulipany szybko ją chłoną, dlatego uzupełniaj jej poziom. Przy okazji wymiany wody warto przepłukać wazon.

bukiet tulipanów

9. Przycinaj regularnie

Łodygi tulipanów przytnij nie tylko przed wstawieniem do wazonu, ale także później. W ten sposób pozbędziesz się nadgniłych fragmentów. Powtarzaj przycinanie przy okazji zmiany wody. W tym przypadku również ścinaj je pod skosem.

10. Wzmocnij kwiaty

Możesz wspomóc bukiet tulipanów specjalnymi środkami. Odżywki dostępne w kwiaciarniach przedłużą trwałość. Istnieją także domowe triki. Do wody możesz dosypać… cukier, wrzucić tabletkę aspiryny lub miedzianą monetę. One również hamują rozwój bakterii odpowiedzialnych za gnicie. 

Sprawdź również, jak przygotować ogród do nadejścia wiosny.

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz