Artykuł sponsorowany

Zaburzenia mowy - przyczyny, leczenie. Centrum Rozwoju Krok Po Kroku

Zaburzenia mowy - przyczyny, leczenie. Centrum Rozwoju Krok Po Kroku

Zaburzenia mowy są wielopłaszczyznową dysfunkcją - mogą mieć podłoże psychiczne lub neurologiczne, a także być związane z niepoprawnym funkcjonowaniem samego aparatu mowy, w tym z wadliwym działaniem mięśni w tej okolicy. Dlatego w takim przypadku bardzo ważna jest wizyta u specjalisty, który postawi trafną diagnozę.

Jak powstają zaburzenia mowy? 

Do zaburzeń mowy zalicza się wszelkie dysfunkcje związane z wymową takie, jak problemy z płynnością wypowiadanych słów oraz całych zdań, z odpowiednią ich intonacją, fonetyką czy tonem głosu, ale również z komunikacją.

Przyczyny tego typu zaburzeń mogą być różne. Część z nich związana jest z wadami wrodzonymi, na przykład z upośledzeniem umysłowym albo z nieprawidłową budową aparatu mowy. Problemy z mówieniem mogą też wystąpić na skutek chorób neurologicznych (na przykład choroby Huntingtona), w efekcie uszkodzenia płatów mózgowych, mięśni odpowiedzialnych za ruch języka i ust lub jako następstwo nowotworu rozwijającego się w jamie gębowej czy krtani. Innym powodem mogą być zaburzenia psychiczne, związane z silnym stresem, ale nie tylko. Mowa jest również silnie skorelowana ze słuchem - osoby głuche lub niedosłyszące od czasu narodzin nie potrafią nauczyć się artykułowania słów lub mają z tym problem.

Rodzaje zaburzeń mowy

Zaburzenia mowy można podzielić w następujący sposób:

  • zaburzenia spowodowane uszkodzeniem aparatu mowy lub pozostałych części narządu odpowiedzialnego za artykulację dźwięków - to alalia, dyslalia, afonia, dysfonia;

  • zaburzenia spowodowane uszkodzeniem układu nerwowego - to afazja, anartria, dyzartria;

  • zaburzenia nieznanego pochodzenia, którym towarzyszą choroby o podłożu neuropsychiatrycznym, takie jak schizofrenia czy autyzm dziecięcy - to na przykład parafazja.

Terapia logopedyczna i inne

Wybór terapii zaburzeń mowy jest zależny od tego, jaka jest przyczyna problemu. Jednak niezależnie od powodu najważniejsze jest rozpoczęcie leczenia w jak najkrótszym czasie od zauważenia dysfunkcji.

Pomijając przypadki, w których przyczynę zaburzeń mowy da się usunąć operacyjnie, leczenie takich dysfunkcji opiera się przede wszystkim na ćwiczeniach mięśni aparatu mowy, które może zaproponować logopeda. Centrum Rozwoju Krok Po Kroku oferuje profesjonalną pomoc w tym zakresie - przeprowadza terapie neurologopedyczne w celu leczenia różnych wad wymowy. Placówka mieści się w Szczecinie i specjalizuje się w terapiach dla dzieci i dorosłych, którzy borykają się z problemami takimi jak dysfagia, dyzartria, ślinienie czy wybiórczość pokarmowa. Centrum Rozwoju Krok Po Kroku świadczy również pomoc dla noworodków z zaburzeniami oralno-motorycznymi oraz terapie giełkotu, dyzartrii oraz funkcji żuchwy. Ponadto oferuje konsultacje logopedyczne, psychologiczne i terapeutyczne zarówno stacjonarnie, jak i online.

Warto dodać, że ćwiczenia są bardzo ważnym elementem terapii zaburzeń mowy, jednak równie istotna jest współpraca z innymi specjalistami, na przykład z psychologiem lub psychiatrą, jeżeli problem ma podłoże w psychice osoby chorej.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz